O româncă printre cele mai bune voleibaliste din campionatul italian! Bune și statisticile astea…

O româncă printre cele mai bune voleibaliste din campionatul italian!

ottobroker.ro

Bune și statisticile astea la ceva. Din statisticile italiene aflăm că, în ultima stagiune, în primele 10 locuri ale clasamentului cu punctele realizate se află și voleibalista română Carmen Marinela Țurlea.

Originară din Cisnădie, fostă jucătoare la Rapid și la Farul, Carmen a plecat în campionatul italian în 1997. Acum 2 ani a fost invitată să joace la nou-promovata Azzurra Volley San Casciano. La 40 de ani, Carmen a fost, se pare, principalul motor al echipei sale, realizînd în ultima stagiune 319 puncte, dintre care 298 din atac. Astfel a ajuns pe locul 9 în clasamentul celor mai productive jucătoare din prima ligă italiană și pe locul 7 în clasamentul punctelor din atac. Din păcate, echipa sa nu a avut și alte jucătoare de valoare, astfel încît a retrogradat.

Carmen (1m85) joacă extremă sau opus. A cîștigat Cupa CEV și Cupa Italiei, a fost campioană a Italiei și finalistă a Cupei Confruntării. A jucat în naționala României pînă în 2011.