O VOLEIBALISTĂ ROMÂNĂ IA MEDALIE INTERNAȚIONALĂ DE ARGINT! La Manila (Filipine) s-a încheiat azi…

O VOLEIBALISTĂ ROMÂNĂ IA MEDALIE INTERNAȚIONALĂ DE ARGINT!

La Manila (Filipine) s-a încheiat azi CM al Cluburilor (F), cu victoria echipei turcești Eczacıbaşı VitrA care a învins într-o frumoasă finală pe Pomì Casalmaggiore (ITA) cu 3–2. Turcească zic? Păi nu? Dacă în sextetul de bază au fost alde Ognjenović, Bošković, Larsen, Kosheleva, Adams… Nume destul de turcești.

Cea mai valoroasă jucătoare a competiției (ca și cel mai bun opus) a fost declarată sîrboaica de 19 ani, Tijana Bošković (Eczacıbaşı VitrA), noul fenomen din lumea voleiului.

Medaliată cu argint a fost și Carmen Țurlea, componentă a lotului Pomì Casalmaggiore ( #6). Și a mai luat și vreo 10.000 de dolari… 😉 FELICITĂRI!

Adversarele lui Volei Alba Blaj din Liga Campionilor, Voléro Zürich, au luat locul 4.

(Tot la echipa italiană a ajuns și veșnic accidentata Tamara Sušić … și stagiunea nici măcar nu a început… )