16-8
20-11
25-15 (3-1)

Durata: cca 2h05
Spectatori: aproape 300, număr neașteptat de mare la o partidă programată cînd lumea muncește cu spor. Sper că și grupul nostru de FB a avut o contribuție importantă la propaganda evenimentului.

vivacredit.ro

Deși lui ghiorlea de Stîngâșinși nu i-a trecut prin scăfîrlie să facă o prezentare festivă la prima evoluție a echipei noastre acasă, am văzut un meci care ne-a adus măcar bucuria victoriei. Primul set nu a fost să fie și primul set cîștigat de Penicilina în acest campionat. Abia de la al 2lea (după 7 seturi pierdute la rînd, de la începutul campionatului…), au înțeles fetele noastre cu cine au de a face și singura problemă pusă de Rapid a fost scorul. Într-al 3lea set, s-a accidentat serios la genunchi rapidista Adela Răducă, căreia îi dorim să se facă bine cît mai repede. Pe parcursul setului al 4lea nu ne-am îndoit nici o clipă că Penicilina va cîștiga.

Cu vizibile îmbunătățiri la preluare și cu un joc bunicel în linia a 2a, e un progres față de stagiunea trecută. Dar fantoma echipei care vrea locul 5 e încă departe. E de neînțeles cum de s-a atacat atît de moale în fața echipei care e pe ultimul loc pe meritatelea. E de neînțeles cum se dă pasă în urcare cînd ai în față bloc colectiv. Fetele noastre nu s-au prea uitat la puzderia de competiții internaționale transmise în ultimele 2 luni fie prin Internet, fie la TV (fie încă rămase ca înregistrări pe Youtube!). Mingea a 3a se atacă cu energie! CON BRIO! (că ăsta e înțelesul adevărat al acestei expresii). Nu e nici o scuză că a venit pasa rău sau altele asemenea. Atacantul trebuie să găsească soluția ca să spargă mingea atacînd-o. La Penicilina încă se atacă prea moale, fără gîndire tactică, fără creativitate. Se atacă la „hai să treacă mingea dincolo și apoi om mai vedea”.

roadelepamantului.ro

Echipa preferată de Dan Gavril: Mihaela Stîngă , Jelena Cvijović, Melinda Șipoș , Katarina Jovanović, Marina Kovacheva, Maria Grabovețcaia (L), iar pe locul liber s-au rotit Ana-Maria Ursachi, Andra Streșină, Tatiana Diaconiţa.
Remarcate: Kovacheva (5) și Jovanović (11). Eu cred că și Cvijović o să ne arate mai mult curînd.

Așa cum calculasem, Penicilina a sărit pe locul 9 și așteaptă cîteva meciuri mai ușoare. Va profita?

(VIDEO MAI TÎRZIU. REVENIȚI)

1 thought on “PENICILINA SPARGE GHEAȚA! (SAU NUMAI O CRAPĂ?) Penicilina – Rapid: 3 – 1 (23-25,…

1. Felicitari Echipei, Felicitari Antrenorilor, Bravo PENICILINA!! SUCCES in continuare!!!! La cat mai multe VICTORII!!