# **pseudoCUPARO (F) Meciul pentru bronz |** BLABLA BLAJ FACE IAR ISTERIE! * MĂRARUL…

# **pseudoCUPARO (F) Meciul pentru bronz |** BLABLA BLAJ FACE IAR ISTERIE! * MĂRARUL LUI **GHIULICĂ**

**Știința Bacău – Blabla Blaj 3 – 0 (25-19, 25-21, 25-20)
**Spectatori: kilencven­kettő (toți de la ionopot pe-sze-de!)

Meciul pentru bronz s-a desfășurat la jumătatea drumului, la Gheorgheni, unde singura sală acceptabilă a fost patinoarul! Au fost unele probleme în organizare, pentru că organizatorii au pus covoarele de volei direct pe gheață. Așa că, la încălzire jucătoarele au înghețat! Lui **Baciu** îi tremurau chiloții, iar lui **ZaDarko Arena** îi tremurau genunchele. A trebuit ca gheața să fie tăiată cuburi cu ferăstrăul și depozitată afară sub un pom.

Hopservatorul **Ghiță Ghiulangiul** n-a putut fi prezent fizic în sală pentru că **Coța** a refuzat să-i pună la dispoziție elicopterul personal, așa că a fost nevoit să hopserveze, după modă, ***de acasă***! A hopservat de pe masa arbitrilor dintr-o tabletă. Prin tabletă, le-a comunicat discret arbitrilor **Șanta **și **Gorban**: „Știț cine tre să câștigă, da? Trei setur, da?“. „Da, mărite bulibașă!“

biciclop.eu

Setul 1 a început cu 6 ași la rând făcuți de coordonatoarea **Kapelovies** și **ZaDarko **a cerut *timeout*. S-au adunat jucătoarele, dar și arbitrii! „Ui mek stupid mistex!“ **Gorban** s-a fâstâcit și a dat asigurări că e pe felie. **Kapelovies **a continuat să servească as după as (44!), dar la foaia de arbitraj se punea unul la Bacău, unul la Blaj.

În pauza de după setul 1, **Ghiulică** era numai spume. Avea acum o mustață nouă și bogată, toată din spume. A început să umble nervos prin casă și atunci au văzut cei de la masă pe tabletă că avea veston și cravată pe jumatea de sus a trupului vânjos, dar de la brâu în jos avea budigăi-gogoșari și șlapi de duș. Și i s-a văzut mărarul de pe tibii și era ojat pe unghiile de la picioare!

În setul 2, ceata de arbitri a decis să pună toate punctele la Blaj. La 0-10, **Dom Profesor Universital Florinel dila Bacău**, a protestat vehement și chiar a intrat pe teren! Un fel de-a spune… deoarece și el conducea echipa ***de acasă*** (având experiență de la răul de avion!) și i-a zis lui **Cazacu** să arunce tableta cu el pe teren. A strigat ceva de MTS și de CEV și de mama cuiva și atunci arbitrii s-au potolit. Știința, cu **Faleș** în formă, a recuperat (11-15, 21-21). Aici blăjencele și-au amintit că **Limbosu** iar a făcut ceva mânăreli cu plățile de-a intrat iar pe lista neagră a FIVB și, din solidaritate cu jucătoarea păcălită, n-au mai jucat nimic.

Dar au revenit la spiritul de mercenar în setul 3, după urletele isterice lui **ZaDarko** și am putut vedea un set care a semănat puțin cu ce trebuie să fie în divizia A. Balanța a fost înclinată de centrala **Faleș**, care, poate am uitat să precizăm, tot ***de acasă*** juca de frica covidului. A urmărit meciul pe tabletă și, în realitate, o teleghida prin căști pe **Dițu**, care era în teren efectiv. Ca-n filmul Avatar.

*Cea mai bună jucătoare*: **Georgiana Faleș / Carmen Dițu** (centrale Știința)
*Cea mai bună marcatoare și cei mai mulți ași*: **Alice Kapelovies** ( #14 coordonatoare Știința), 58 pct, din care 49 ași
*Cea mai tristă jucătoare*: **Nađa Ninković **( #3 centrală Blabla), 94%
*Cel mai furios antrenor*: **ZaDarko Arena** (Blabla Blaj) – când a fost să dea mâna la finalul partidei cu **Grapă**, a izbit tableta cu acesta de podea de i-a sărit acumulatorul lui **Grapă **cât colo!

Gheorghenii au fost o alegere bună pentru meci, pentru că, la polul frigului românesc (secuiesc??), oamenii-s rezistenți la gripe. După meci, gheața a fost adusă înăuntru, dar era cam apoasă.

Arbitrăreasa **Raluca Hoața de la Blaj **(poreclită și **Mica Rromă)** n-a avut voie să arbitreze, pentru că a venit pregătită cu ghetele cu patine și nu putea ține pe picioare. A stat în tribune cu taxo, căruia îi pulsa masca (de la scos limboiul) și care urla la arbitri că-l fură! Serios? Ia vezi tu cine-i pe lista de hoți a FIVB! 😉
După meci, **Limbosu **a fost testat anticovid și i-a ieșit rezultat pozitiv pentru… jidvei: 62% în aerul respirat!

**Ghiulangiul** n-a mai avut semnal și a dispărut prematur în setul 2. Se zice că ar fi înjurat în continuare 2 ore, dar nu-l auzea nimeni. Decât **Cotoroanță**, cu care este în relații de simpatie, empatie și telepatie.