# **pseudoCUPARO (M) Semifinale |** ARCADA PIERDE SUB OCHII ÎNLĂCRIMAȚI AI **GHIULANGIULUI * GHIULANGIUL…

# **pseudoCUPARO (M) Semifinale |** ARCADA PIERDE SUB OCHII ÎNLĂCRIMAȚI AI **GHIULANGIULUI * GHIULANGIUL **VA FI ELIMINAT DIN VIAȚA VOLEIBALISTICĂ!

**SCM U Craiova – Arcada Galați 3 – 0 (25-20, 25-23, 25-16)
**Spectatori: 3-4. Era unul mai gras care ocupa 2 locuri.

Meciul de la Voluntari a început cu o întârziere de o oră și jumătate, pentru că **Ghiulică **n-are voie să iasă din casă decât de la ora 19 și, decât să plătească amenda de 2000, mai bine ține banii de la hopservat. Când a ajuns la sală, a fost luat în primire de ISU, care l-a pus să scrie o declarație pe propria răspundere dacă a mâncat la prânz fasole au ba, ca să nu se mai repede incidentul de la meciul **Dinamo – Blabla Blaj**, când a gazat sala! 😊Ăla a scris că nu, dar ăia de la ISU, ca să fie mai siguri, i-au băgat un fluier de arbitru în fund, drept semnal de alarmă!
**Ghiulangiul** s-a speriat rău când a ajuns la masa arbitrilor, pentru că toți de la masă erau echipați cu măști de gaze de la armată, ca măsură de precauție.

I-a chemat pe cei doi antrenori, **Pascu** și **Stancu**, și le-a zis: „Trei seturi, da? Că nam voe pă străz după ora doăjdoi, da? A-i înțeles, **Pascule**, da?“. „Înțeles, bulibașă.“

Arcada a început setul 1 relaxată, fiind sigură de victorie, că doar arbitri au fost **Szabo-Alexi **și **Pop**. Totul a mers calm până la 10-11, când coordonatorul craiovean, **Jovanović**, s-a reglat și a început să dea pase fenomenale. Opusul **LeLică** s-a străduit cât a putut să atace mingea-n bălării, dar extremele **Sestan** și **Wawrzynczyk **nu știau convenția și marcau din orice poziție. Când a văzut că echipa sa conduce cu 4 pct (19-15), **Pascu** i-a ordonat lui **LeLică** să-i faulteze pe cei doi rebeli. Arbitrul **Pop** s-a făcut că nu vede cotonogeala, dar la al 4lea fault a fluierat și a vrut să-i arate lui **LeLică** cartonașul roșu! **LeLică** s-a dus la platformă și i-a șoptit: „Cine scoate cartonașu roșu, mă-sa-i …“. Atunci **Pop** s-a muiat și a băgat sfios cartonașul în buzunar.

Dacă a văzut **Ghiulică **că setul 1 s-a dus unde nu trebuia, le-a comunicat celor doi antrenori că „Merge și 4 setur, da’ m-ai scurte“. Setul 2 a avut diferențe de scor mici. La 19-21, centralul **Olteanu** s-a zăpăcit crezând că tot 3 seturi trebuie să fie și nu a iertat nimic. I-a tras vreo 3 blocaje în șoșoni lui **Bala** și Craiova a câștigat și setul 2.

Cu lacrimi în ochi, **Ghiulică** a urlat: „**Pascule**, nici na-i ideie ce pagubă miai făcut! Să vezi tu ce suspendareț ie-i dă 8 luni și marți. Hai, gata în trei seturi, că m-ă grăbesc acasă să văd filmu me-u preferat „Cu mâinile curate“!“

Numai că **Stancu **a sărit ca ars: „Păi cum, bulibașă?? Nu mai ne calificăm în finală?“
„Lască ța-m dat titlu, țajunge!“
De nervi, **Stancu** a băgat rezervele în setul 3 și setul s-a terminat repede.

*Cel mai bun jucător*: **Igor Jovanović **( #3 coordonator SCMU)
*Cel mai bun marcator*: **Niels Klapwijk **( #13 opus Arcada), 17 pct, 41%
*Cea mai bună recepție, cel mai receptiv*: **LeLică** ( #11 opus SCMU), 100%

După meci, **Ghiulangiul **nervos a intrat pe teren și i-a luat la înjurat pe cei 2 arbitri și pe **Pascu **și i-a amenințat. Scena a fost filmată de MTS și este foarte probabil ca hopservatorul **Ghiulangiul** să fie eliminat din viața voleibalistică.

**SCM U Craiova se califică în finala **pseudo-CUPEI RO, unde va juca duminică contra Dinamo, meci care va avea loc la Pitești. Cluburile au hotărât că meciul pentru locul 3 nu se mai joacă. Pentru cele 2 cluburi, Arcada și VM Zalău oricum nu mai contează, pentru că-s pe cale de desființare.