SCMU CRAIOVA S-A BĂTUT SINGURĂ PENTRU POZIȚIA A 3A * CLASAMENTUL A1M ÎNAINTEA ULTIMEI…

SCMU CRAIOVA S-A BĂTUT SINGURĂ PENTRU POZIȚIA A 3A * CLASAMENTUL A1M ÎNAINTEA ULTIMEI ETAPE * TURNEUL FINAL SUB-20M, ZIUA 1

Arcada Galați – SCMU Craiova 3 – 0 (25-22, 25-20, 26-24)
Spectatori:1000 (oare?)

Într-un meci cu o miză mare și ca un fel de ultima șansă pentru olteni, gălățenii au triumfat în 3 seturi. Deși cu numai 3 seturi, scorul reflectă lupta aprigă din teren.
Craiovenii au venit la Galați cu multă agresivitate. Au atacat mult (scor atacuri punctate: 31-46), dar au și greșit mult (scor puncte din greșelile adversarului: 29-9!!).
Aceleași tipuri de scoruri pentru setul3: atacuri punctate: 8-17, puncte din greșelile adversarului: 13-3! Este incredibil în ce hal craiovenii s-au bătut singuri în setul 3! Însuși căpitanul Le-Lică, cel care scria scrisori prostești de amor la CEV zilele trecue, a avut o contribuție decisivă la dezastrul din setul 3. Nu numai că a făcut abia 3 pct (așa opus?), dar a și pierdut 5 pct.
Cel mai bun jucător și marcator și cel mai eficient atac: Ivan Raić (opus Arcada), 20 pct, 49%. Oare ce se făcea Arcada fără el?
Cele mai multe blocaje punctate: Miloš Terzić (extremă Arcada), 5.

Oricum, meciul trebuie anulat și eventual rejucat, deoarece a fost arghitrat de un arghitru care a depășit vîrsta regulamentară. Simplu ca bună ziua.
Nu mai vorbim de faptul că, la un scor așa de strîns, contribuția unui arghitru prietenos cu o tabără, dacă această contribuție există, poate fi decisivă. Așteptăm povestirea isprăvilor celor 2 vișănei ieșăni, Bîrsan și Gorban (care rimează foarte bine cu Vișan).

CSM București – VM Zalău 1 – 3 (20-25, 25-23, 23-25, 16-25)

Dinamo – Steaua 1 – 3 (25-16, 22-25, 25-27, 23-25)

CLASAMENTUL A1M 1–6 (înaintea ultimei etape)

1. Arcada Galați 68 pct 22 victorii
2. VM Zalău 66p 23v
3. SCMU Craiova 61p 21v
4. Dinamo București 46p 16v
5. CSM București 45p 14v
6. Steaua București 32p 12v

Arcada Galați, cu un meci aparent mai ușor în ultima etapă (cu Steaua la București), ar avea șanse mai bune pentru cucerirea titlului. Unde mai pui și prietenia ferevișului!
VM Zalău încă are șanse teoretic, dar ultima adversară, Dinamo, se bate pentru locul 4. Sau… oare?
SCMU Craiova are bronzul asigurat. În afara cazului în care contestă meciul de azi!