19-20
27-25

Durata: 1h15
Spectatori: aproape 200

Un meci bun făcut de Știința (cu lot de 9 jucătoare) contra echipei care a ocupat locul 1 la finalul returului (A2 Est) (cu lot de 12). În primul set, Dinamo2 a început mai slab, apoi a echilibrat jocul, dar nu a mai putut recupera diferența de puncte. O mare parte a setului 1, dar și în celelalte seturi, Dinamo2 a avut în teren 3 „pitici” (jucătoare cu talie necorespunzătoare pentru volei), e drept, mai mult în linia 2. În setul 2 a fost puțin pe dos pentru Dinamo2 (început bun, final prost).
Setul 3 a fost clar cel mai disputat. Dinamo2 încă mai credea că poate cîștiga meciul. A început în forță, dar Știința a revenit treptat pînă la 24-24 și a cîștigat un meci frumos și antrenant (bine, la nivelul diviziei C (adică A2)…) și după ce Delia Pădurean ratase o minge de meci.

Finalul meciului a fost stricat de o greșeală de arbitraj. A fost o fază confuză, dintre acelea care îi lasă pe arbitri fără decizie. Eu nu cred că a fost vreo greșeală intenționată, dar punctul a fost dat Științei și asta le-a înfuriat pe dinamoviste încît, la final, i-au „salutat” pe arbitri doar cu gesturi de revoltă și așa ceva nu se face.
Dacă apărea greșeala la un scor mic, era altceva. În așa stare de derută pentru toată lumea, trebuia repetată mingea.

Remarcată de la Știința: Cătălina Poboroniuc.

*
Aud că unele fete de la Penicilina au fost în public. Se obișnuiesc cu viitoarele adversare? Cu atmosfera? Poate iau lecții de la Știința – de la sistemul de încălzire pînă la atmosfera de echipă, mult mai caldă, mai unită; de la bucuria de a juca pînă la pofta de luptă, de atac. Uneori astea compensează tehnica individuală mai slăbuță.

Tot vorbind despre fete… a fost destul de silnic să vezi și să auzi cum fete tinere (miroslăvence din public) porneau (înaintea băieților) huiduială contra dinamovistelor. Cum să huiduie niște fete alte fete? Ce josnic.