Returul semifinalelor masculine a avut loc pe 5-6 apr 2023.

Sir Sicoma Monini Perugia – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1 – 3 (23-25, 18-25, 25-19, 25-27)
Spectatori: 3681

După primele 2 seturi câștigate de ZAKSA, echipa poloneză era calificată. Apoi ambele echipe au jucat cu rezervele. În ansamblul jocului, ambele echipe au fost aproape de echilibru la toate capitolele.

Cel mai bun jucător: Bartosz Bednorz (#10 extremă ZAKSA), 13p, 85%
Cei mai buni marcatori: Bartosz Bednorz și Jesus Herreira Jaime (#7 extremă Perugia), 13p, 50%

klap.ro

În tur: 1–3. Punctaj cumulat: 0–6. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle s-a calificat în finală.

Selecțiuni VIDEO:

Jastrzębski Węgiel – Halkbank Ankara 2 – 3 (25-17, 18-25, 22-25, 25-16, 12-15)
Spectatori: 3112

Echipa poloneză a adunat 2 seturi câștigate, abia după al 4lea set jucat și era calificată. Și acest meci a fost aproape de echilibru.

Cel mai bun jucător și cel mai bun marcator: Thomas Jaeschke (#7 extremă Halkbank), 22p, 65%
Cel mai bun de la WęgielTomasz Fornal (#21 extremă ), 13p, 85%, 5 blocaje

În tur: 1–3. Punctaj cumulat: 2–4. Jastrzębski Węgiel s-a calificat în finală.

Este prima finală poloneză a LC. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle se luptă pentru al 3lea titlu consecutiv, iar Jastrzębski Węgiel este în finală pentru prima dată.

Finalele (M+F) vor avea loc pe 20 mai la Torino.

Cupa CEV finala retur

Knack Roeselare – Valsa Group Modena 0 – 3 (25-27, 22-25, 23-25) SA: 9-15
Spectatori: 2500

Ca și finalista CCEV (F) Blabla Blaj, echipa belgiană Knack Roeselare a venit din Liga Campionilor. După ce aceasta a câștigat surprinzător în tur în deplasare, ceata lui NGapeth a avut greaua misiune de a câștiga cu 3–0 sau 3–1 meciul retur din deplasare plus setul de aur. Modena a avut recepția și eficiența atacului mai bune. Ngapeth a fost unul din cei mai slabi jucători.

ottobroker.ro

Cel mai bun jucător: Dragan Stanković (#7 central Modena), 9p, 67%
Cel mai bun marcator: Adis Lagumdzija (#12 opus Modena), 25p, 58%

În tur: 3–0. Punctaj cumulat: 3–3. Valsa Group Modena câștigă setul de aur și Cupa CEV 2023. pentru a 4a oară după o pauză de 28 de ani.