A1F Etapa tur, REZULTATE (2) * LECȚIE DURĂ CU 12 PCT LA RÎND! *…

A1F Etapa 1.8 tur, REZULTATE (2) * LECȚIE DURĂ CU 12 PCT LA RÎND! * AGROLAND PARADIT * ARBITRU GRAVID * PERLE

CSM Tîrgoviște – CSM Lugoj 3 – 0 (25-17, 25-16, 25-10)
Înainte de meci ne gîndeam că CSM Lugoj ar putea face o figură spectaculoasă la Tîrgoviște, după ce reușise să ia un set de la Blaj în etapa trecută. Dar uite că proful Luka i-a mai administrat o lecție fostului învățăcel Šegrt (fostul lui secund la CSML)… o lecție dură. Lugojencele au pierdut la scor de CSU Galați, iar Šegrt a pierdut la scor de Berdilă! 😀
Într-un meci în care CSMT a dominat clar la serviciu și în atac, a venit și partea neașteptată de nimeni: în setul 3 s-a ajuns la 13–10, după care CSML a pierdut 12 puncte la rînd!! Asta pe serviciul Dianei Calotă, care a făcut și 5 ași și s-a cerut la cabinetul medical că o doare umărul de atîta servit.
Scorul punctelor din atac: 36-23.
Scorul așilor: 15-4!
Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Rodica Buterez (opusă CSMT), 14 pct și o frumoasă eficiență de 52%. Și nu o cheamă Ivanov la lot.
Cei mai mulți ași: Diana Calotă (coordonatoare CSMT), 6, dintre care 5 numai în setul 3.
De la CSML am putea-o remarca negativ pe opusa Kocić, care a avut o zi foarte proastă: doar 5 puncte în tot meciul și o eficiență de… 13%. Facem remarca nu pentru a o critica pe ea, ci foarte ciudatul mod de a conduce echipa al antrenorului Šegrt, care vede că Kocić îi face 1 pct în primul set, 1 pct în setul 2 și continuă să mizeze pe ea, în timp ce centrala Daiana Roman, al cărei joc l-am mai remarcat aici, primește doar 9 pase de atac în 3 seturi și ajunge la 56% eficiență. Ai grăunțe-n cap, Šegrt?
Astfel, CSM Lugoj, care va sta etapa următoare, în timp ce Agroland are meci la Galați, va cădea în clasament sub linia primilor 6.

Blabla Blaj – Dinamo 3 – 0 (25-14, 25-10, 25-15)
Antrenorului ăsta de la Dinamo, Constantin, chiar nu-i este rușine să ia niște bani de la sinistrul Ștefan fără să facă mai nimic la echipa aia, în bătaie de joc față de jucătoare? Cum se simte o dinamovistă care tot ia bătaie după bătaie, cînd valoarea echipei nu-i chiar așa de jos?
Cea mai bună jucătoare: poate Ioana Baciu (opusă Blaj), dar a jucat doar 2 seturi.
Și înlocuitorea ei, Ramona Rus, a făcut un set foarte bun.
De la Dinamo, cea mai serioasă jucătoare de cîteva etape pare a fi extrema Adriana Matei.

Agroland – CSM București 0 – 3 (15-25, 14-25, 18-25)
E clar că la Agroland s-a rupt treaba și nu se va mai repara curînd. Se aude chiar că e posibil să fie retrasă echipa din campionat. Iar Ghiulangiul să rămînă cu numai 8 echipe în divizia A1F.
A fost un meci, în care Agrolandul nu a arătat nimic și nicio jucătoare nu s-a remacat prin nimic.
Cum să facem să alegem cea mai bună jucătoare? Și Adina Salaoru (extremă CSMB) și Nicole Koolhaas au făcut cîte 12 pct (cele mai bune marcatoare), dar Salaoru a jucat numai 2 seturi. Da, dar în 2 seturi a făcut puncte cît Koolhaas în 3 seturi…
Iar Pașa Akbașa cel Fudul a învîrtit jucătoarele pe teren de le-a zăpăcit. În setul 2, extrema Markevici a jucat opusă cu coordonatoarea, dar s-a purtat ca o extremă (cu apărare), iar Salaoru a jucat ca opusă dar în diagonală cu extrema Balkestein! Ha?? În setul 3 Markevici și Salaoru au fost extreme, iar extrema Adelina Ungureanu a jucat ca… opusă! Turcul e pus pe revoluționat voleiul!