A1F F1E15, rezultate UNTT Data CN – Dinamo Buc 3 – 0 (25-18, 25-20,…

A1F F1E15, rezultate

UNTT Data CN – Dinamo Buc 3 – 0 (25-18, 25-20, 25-18)
Jucînd foarte slab și neadunînd azi niciun punct de clasament, Dinamo a ratat ultima șansă de a termina prima fază între primele 6 locuri. Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Adina Stanciu (extremă UNTT Data), 19 pct.

Știința Bc – CSM Tîrgoviște 2 – 3 (26-24, 13-25, 25-23, 18-25, 13-15)
Un fel de sfert al Cupei Confruntării, o simulare. Știința a continuat cu ghinionul pierzînd acasă, dar, dacă cumulăm cu rezultatul meciului tur (3–0), s-ar zice că s-a calificat în „semifinale“ 😉
Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Milagros Collar (opusă CSMT), 35 pct! Ea a dominat clar toată partida, doar în setul 5 ridicîndu-se lîngă ea și Alexandra Trică (extremă CSMT).
Cea mai bună de la Știința: Denisa Rogojinaru (extremă), cam singura de la Bacău care și-a făcut azi datoria.

ottobroker.ro

Alba Blaj – Medicina Tg Mș 3 – 0 (25-20, 25-17, 25-12)
Nici nu se putea pune problema altui scor, că doar antrenorul improvizat al Medicinii nu era să ridice mîna împotriva mentorului său, cel care l-a făcut om. Mai ales cînd Zakoć are nevoie să cîștige toate seturile, că nu se știe cînd i-or folosi.
Cea mai bună jucătoare: Nneka Onyejekwe (centrală Alba).
De la Medicina s-a remarcat, mai ales în setul 2, Rodica Buterez (opusă).
N-au jucat azi Adina Salaoru și Ana Cleger de la Blaj și Roxana Iancu de la Tg Mș.

bijubox.ro

CSM Lugoj – Penicilina 3 – 1 (25-19, 25-22, 21-25, 25-22)
În primul set, cea mai bună jucătoare a fost Alexandra Cvetičanin (extremă CSML).
Al 2lea a fost al Svitlanei Șvanska (opusă CSML, Svetik).
Al 3lea a fost al Gabrielei Bălae (extremă CSML).
Al 4 a aparținut tinerei Daiana Roman (centrală CSML).
Cea mai bună jucătoare în ansamblu și cea mai bună marcatoare: Gabriela Bălae, 21 pct inclusiv 3 ași.
Cea mai bună de la Penicilina: Vesna Sekulić (opusă).
În cele 3 partide rămase din prima fază, Penicilina poate sări pînă la genunchiul broaștei, de pe ultimul loc pe penultimul.

Agroland – CSM Buc 0 – 3 (12-25, 20-25, 26-28)
Și fuse marea întîlnire a celor 2 mari fuduli ai voleiului românesc, dar Prințul Paulică de Agrolanda ne arătă că simte ierarhia și, ca orice domnitor român, recunoscu cu capul plecat suzeranitatea turcului Pașa Akbașa, zis și Căciulă cel Fudul. Doi mari fuduli de nu le ajungi cu prăjina la nasul lor mucos.
Astfel, e tare plictistor orice meci în care o echipă se recunoaște înfrîntă înainte de începerea lui. Pînă și Paulică era cu gîndurile pe dealuri și uita să mai ceară timp de întrerupere. Totuși în setul 3, fetele de la Agroland au simțit că partea adversă s-a moleșit și s-au trezit la joc de era să ia și un set. Și s-au trezit și momîile din public!
S-au luptat agrolandezele tot meciul cu un bloc enorm, dar s-a văzut că marele antrenor, Prințul Paulică, nu le-a învățat vreodată cum să se folosească de blocul advers.
Cea mai bună jucătoare: Ioana Baciu (opusă CSMB).
De la Agroland: Andrea Laković (centrală).
Cele 2 cluburi mai au ceva în comun: i-au pus să cuvinte pe doi indivizi care au probleme cu… cuvîntatul. Urlătorul de la Timișoara are defectul acela tipic Transilvania-Banat că nu poate rosti diftongul EA. El zice IA: serviască, Orlandia, cafia, bună siara.