CConf (M+F) 2024 Sferturi tur | CSM Lugoj (F) și Steaua (M) se pregătesc să iasă din CConf * Artin și Dumitru responsabili de înfrângerile de la domiciliu * Niagara de prostii

(F) CSM Lugoj – Nilüfer Belediye Bursa 1 – 3 (24-26, 25-22, 25-27, 15-25)
Spectatori: 950?

Echipa turcească, pe numele tradus „(CS)Municipal Nufărul Bursa”, este pe locul 8 în campionatul turcesc. Adică nicidecum o echipă de temut. Și în campionatul turcesc valoarea echipelor scade foarte repede odată ce trecem la locurile inferioare.

Primul set o fost pierdut prostește de CSML la ultimele puncte. Când conduci cu 16-10 (cum era până nu demult timpul tehnic de întrerupere), nu ai voie să pierzi setul. Și nu a fost lipsa de noroc, cum debita prostii comentatorul Mihoc. Nu e ghinion atunci când adversarele fac 18p din atac, iar tu faci 9. În setul 2, din nou turcoaicele le-au făcut cadou 9p lugojencelor și de data asta s-a văzut efectul generozității oaspetelor.
Și în setul 3 CSML s-a luptat, dar blocajul mai bun n-a putut compensa atacul eficient al oaspetelor. După pierderea setului 3, lugojencele au căzut psihic, pentru că au înțeles că au ieșit deja din CConf.

Ca dovadă că Bursa nu-i o echipă așa de grozavă cum au descris-o unii, a făcut 31 de greșeli neforțate! A făcut cadou Lugojului un set și jumătate.
Extrema Artin a prins o zi foarte proastă și a tras echipa în jos.

Cea mai bună jucătoare: Katarina Čanak (#18 centrală CSML), 10p, 63%
Cea mai bună de la Bursa, cel mai eficient atac: Deniz Uyanık (#15 centrală), 15p, 58%
Cea mai bună marcatoare: Lucille Gicquel (#11 opusă Bursa), 27p, 49%
Cele mai multe blocaje punctate: Mirta Velikonija Grbac (#6 centrală CSML), 5
Cea mai bună recepție: Silvija Popović (#8 libero CSML)
Cea mai slabă jucătoare, cei mai mulți ași încasați: Andra Artin (#11 extremă CSML), 6

Am mai observat tricourile tâmpite ale CMSL, care le fac pe jucătoare să pară ude de transpirație. Și tendința tușierilor locali borțoși de a fura.

Meciul retur: 18 ian.

(M) Steaua București – Projekt Varșovia 0 – 3 (23-25, 20-25, 21-25)
Spectatori: 200

Projekt Varșovia e pe locul 2 în campionatul polonez, la doar 1 pct în urma lui Jastrzębski Węgiel. La așa o diferență de putere, Steaua n-a putut face minuni, deși scorul e unul încă onorabil. Steaua i-a avut ca puncte slabe pe extrema Wiese și pe coordonatorul Dumitru.

Cel mai bun jucător: Maciej Stępień (#4 coordonator Varșovia)
Cel mai bun de la Steaua: Wojciech Sobala (#5 central), 8p, 38%, tocmai un polonez…
Cel mai bun marcator, cel mai eficient atac: Bartłomiej Bołądź (#9 opus Varșovia), 18p, 63%
Cea mai bună recepție: Damian Wojtaszek (#18 libero Varșovia)
Cel mai slab jucător: Claudiu Dumitru (#6 coordonator Steaua)

Meciul retur: 16 ian.

Colțul comentatorului

Acest timișorean, Florin Mihoc, ar putea lua premiul pentru cel mai tâmp comentator de volei. Îi întrece pe toți prin niagara de prostii debitate fără oboseală și prin noianul de superlative tembele. De mai multe ori a afirmat calmagiu că „nimic nu e pierdut”, când deja era pierdut setul 1. Mai grav prostesc a fost clișeul a fost la pierderea setului 3, când, practic s-a pierdut calificarea în semifinale.

Să mai zicem de imbecilitatea cu „timp de odihnă” contra căreia luptăm de mai mulți ani?

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Iată și o zicătoare inventată de el: „Fileul e de partea celor care îndrăznesc” 😄 Hânțălepciunea dă fezbuc! Nu, prostule! Fileul nu e de partea nimănui, ci exact la mijloc 😉

Din perlele lui: „Lucrul ăsta pare evident” 😊 Ori pare, ori e evident?

Și a mai zis de vreo 2 ori că Novara vine „în seara asta” pentru confruntarea cu CSO Voluntari! Bă zăpăcilă, meciul a fost ieri și „a venit” CSOV la Novara. De prin ce șanțuri ai mai ieșit și tu?