A1F F2E6 retur :: CSM Tîrgoviște – Știința Bacău 1 – 3 (21-25, 22-25,…

A1F F2E6 retur :: CSM Tîrgoviște – Știința Bacău 1 – 3 (21-25, 22-25, 25-19, 17-25)
Deși am ratat iar pronosticul, am văzut un meci agreabil. Știința a avut o dorință de victorie mult mai importantă decît prezicerile mele, mai ales că era și lupta directă pentru locul 3. S-a văzut încă din primul set, cînd băcăoancele au avut niște recuperări spectaculoase de am sărit de pe scaun. Iar Șelăreasa PPP (adică „PasPasPas“, că la soț-su, îNȘelaru PPP, „PPP“ are altă semnificație: organ sexual, cuvînt repetat cînd se credea neînregistrat la un meci transmis pe net 😉 ) și Bade Ioane, comentatorii, parcă nu știau la ce se uită, așa lipsiți de reacție au fost.
După 2 seturi, în care Știința a controlat jocul, CSMT a revenit cu nervi, dar și-a consumat tot combustibilul, astfel încît în setul 4 nu a mai contat.
Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Denisa Rogojinaru (extremă/opusă Știința), 20 pct, inclusiv 4 din blocaj. Tot ea și cu cea mai bună recepție. A avut un final de set 4 foarte tare, cu faze la rînd serviciu-atac-punct și parcă juca tenis de cîmp. A făcut nu mai puțin de 10 pct în setul 4, senzațional!
Tot de la Bacău, Ana Maria Lupa (extremă) a arătat un joc foarte sîrguincios, parcă s-a străduit anume să execute corect diverse elemente și așa a reușit cea mai bună eficiență în atac: 57% (17 pct).
De partea gazdelor, cea mai bună a fost Maila Collar (opusă), 18 pct.
Niciuna dintre toate celelalte atacante nu și-a făcut planul la puncte.
Unul dintre motivele principale ale pierderii meciului de către CSMT a fost serviciul foarte slab.
Prea multe proteste ale antrenorilor și ale jucătoarelor, cam toate nejustificate.

Disputa directă a celor 2 echipe în campionat, în care s-a cîștigat numai în deplasare (!), s-a încheiat cu victoria Bacăului, scor la puncte de clasament: 7-5. Dar mai e posibil încă un meci și în Cupa RO. 😉

CSMT va avea sîmbătă și al 3lea meci la rînd acasă, în timp ce CSM București trebuia să aibă 3 la rînd în deplasare. V-ați fi așteptat ca slugile toante din Consiliul Slujitor să priceapă tabela Berger și de ce în Liga Campionilor se inversează ordinea etapelor în retur?? Exact pentru a evita așa situații prostești.

Acu… șmecheranii lui Banciu (CSMB) și-au mînărit un meci, cel cu CSM Lugoj, care avut loc în avans imediat după F2E1. Păi șmecheranii lui Valică Păhărică se puteau lăsa mai prejos? Și-au mînărit și ei meciul cu Agroland din etapa curentă, amînîndu-l.

klap.ro

Uriașe felicitări domnului șef Prisăcaru (CSMT), pentru că a reușit de data asta să închidă draperiile sălii! 😉 Iaca unii mai învață. La anu’ poate învață și de unde se dă drumul la căldură în sală. Pas cu pas.
—–
Colțul comentatorilor

ottobroker.ro

Ce penibili pot fi comentatorii ăștia cînd mulțumesc cu caldă recunoștință pentru reluări, ca și cum alea ar veni din prea-milostivenia Digi Sport și nu dintr-o datorie! Unde mai pui că-s și incredibil de proaste! Rareori prind cîrpacii în cadru mingea cum trebuie.

Șelăreasa PPP:
– Este timeout primul tehnic al acestui set.
– blocajul lui Tîrgoviște (așa a învățat ea să formuleze propoziții pe străzile lui București!)

Bade Ioane (Florin Ion):
– A atins fileul cu părul 🙂 (Deși, strict vorbind, e neregulamentară, atingerea fileului cu părul nu se sancționează. E ca o regulă nescrisă. Altfel, ar mai veni pe teren vreo jucătoare cu coadă? Adina Roșca, la faza respectivă, se pare că a atins fileul cu umărul, nu cu părul.)
– Bacăul a reușit să construiască o diferență cît de cît semnificativă, 2 puncte. (oximoron)

1 thought on “A1F F2E6 retur :: CSM Tîrgoviște – Știința Bacău 1 – 3 (21-25, 22-25,…