# **CCEV 2020 (F) 16imi tur |** SURPRIZĂ NEPLĂCUTĂ CU EVOLUȚII PE MONTAGNE-RUSSE * ȘI ECHIPA LUI **BORIGA** INTRĂ BEATĂ ÎN EUROPA * CEA MAI BLOCATĂ ECHIPĂ

**CSM Tîrgoviște – Fatum-Nyíregyháza 2 – 3 (**22-**25, **17-**25, 29**-27,** 26**-24,** **10-**15)
**Spectatori: 1700 (oare?)

După 2 seturi, CSM Tîrgoviște nu realizase niciun punct din blocaj. Două seturi pierdute acasă în fața unei echipe modeste și un atac la fel de slab ca blocajul nu prevesteau nimic bun.
Setul 3 a schimbat balanța. CSMT a crescut în atac, adică extrema **Bălae** a jucat mai bine și setul a revenit gazdelor cu destule emoții. În setul 4, CSMT părea că se descurcă și că va cîștiga setul. **Bălae** scade și crește **Trică**… Spre finalul setului, Nyíregyháza a venit din urmă și a egalat la 24 pentru ca CSMT să cîștige iar cu emoții.
Setul 5, la 2-7, deja era pierdut cu toată trezirea prea tîrzie a opusei **Herrera**, care a clacat exact la cel mai important meci al stagiunii de pînă acum.

Voleibalistele de la CSMT au jucat imprevizibil, trecînd fiecare foarte ușor în 2h30 de la un set bun la unul slab. Oaspetele au cîștigat pe seama unui blocaj net superior: 8-23!

*Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac:* **Olena Lymareva** ( #12 extremă Fatum), 24 pct, 55%
*Cea mai bună de la CSMT:* **Gabriela Bălae** ( #5 extremă, dar a jucat un fel de a 2a opusă)
*Cele mai multe blocaje punctate:* **Andrea Pintér** ( #9 centrală Fatum), 7
*Cea mai blocată jucătoare:* **Yusleyni Hererea** ( #1 opusă CSMT), 10 pct pierdute!

A jucat la unguroaice și trădătoarea **Elizabet Varga**( #3 opusă), cea care s-a format ca jucătoare în RO, dar a ales să joace pentru Ungaria. Din acel moment jocul ei s-a paradit. Azi a făcut 19 pct, dar a pierdut 10 și a avut o eficiență leșinată de 30%. Fiecare extremă de la oaspete a făcut mai multe puncte decît opusa fudulă.

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Panarama de club al lui **Savu**, cîrpacii dîmbovițeni nu-s în stare să transmită un meci pe Internet. Hal de echipă care se vrea campioană!

Data Volley iar se comportă aberat. Coloana **W-L (Won-Lost)** funcționează aberant. Colona asta ar trebuie să arate diferența dintre punctele făcute de un jucător și cele pierdute de el. Ca exemplu, **Herrera** a făcut 23 pct și a pierdut 16, deci **W-L = 7**. Dar pe statistica de la CEV apare valoarea **23**! Formula greșită nu se poate deduce nici din alte fișe statistice publicat pe situl CEV.

Returul: 17 dec.

1 thought on “# **CCEV 2020 (F) 16imi tur |** SURPRIZĂ NEPLĂCUTĂ CU EVOLUȚII PE MONTAGNE-RUSSE *…

1. Foarte bizara a fost tinerea pe banca a Rodicai Buterez. A jucat cateva momente si a facut 3 puncte vitale (practic 1/ fiecare serva cat s.a aflat in teren) pt cele 2 seturi castigate de Targoviste. Apoi a fost rechemata pe banca.