CConf (M) 2024 8imi retur | Dinamo prima echipă M care iese din cupele europene * Moculescu ca ABBA

(sursa CEV)

Dinamo București – Levski Sofia 3 – 2 (21-25, 27-25, 25-23, 15-25, 15-12)
Spectatori: 150, bă Consiliule Director instalat de 3 ani!

Bulgarii și-au așternut o fundație bună câștigând primul set și astfel punând presiune pe Dinamo, care l-a avut pe Bălean cel mai slab jucător. Mare antrenor Moculescu ăsta, dar pe vremuri… La bătrânețe nu mai poate. Ca Caprara la CSM Târgoviște. Ca ABBA, fost-ai lele cât ai fost. Cum să-i dai 12 pase într-un set lui Bălean care nu nimerește mingea bine? Iar opusul primește 6 pase… La fel de rea a fost distribuirea paselor și în setul 2, dar Dinamo a avut noroc că bulgarii au greșit mai mult. Și chiar așa tot bulgarii au avut prima minge de set.

Și în setul 3 Dinamo a avut palpitații. Deși înlocuitorul lui Bălean, Felix Júnior, a jucat foarte bine, s-a stricat cealaltă extremă, Verissimo. Și iar opusul Hazelden a cam șomat.
Jucându-se așa de echilibrat, era plauzibil că Levski ar putea câștiga încă un set, adică acela care i-ar fi dus pe bulgari în sferturi. Moculescu și-a amintit că are opus în teren și l-a umplut de pase, în sfârșit, dar era prea târziu. Amorțise Hazelden. Echilibrul s-a rupt la 12-13, când bulgarii au făcut 5p la rând, apoi iar un șir de 3p și aia a fost.
Setul 5 s-a jucat de formă. Opusul de rezervă, Matei, a reușit în setul 5 100% eficiență în atac. Dar, deh, dacă Matei n-a jucat pe la echipe străineze, marele Moculescu-l ia de păcătos.

Poate ar fi bine ca Moculescu să se întoarcă la pensie, să primească o distincție de la Universitalu Cojocaru și să-l înfieze pe Bălean.

Scorul blocajelor: 5-15.
S-a simțit absența extremei Ćuk de la Dinamo.

Cel mai bun jucător: Maycon Moreira (#15 central Levski), 14p, 77. Fost la Știința Explo Baia Mare acum 2 stagiuni.
Cel mai bun de la Dinamo, cel mai eficient atac: Bela Bartha (#1 central), 16p, 79%
Cei mai buni marcatori: Bela Bartha și Vladimir Garkov (#9 extremă Levski), 16p, 48%
Cele mai multe blocaje încasate: Sergio Felix Júnior (#18 Dinamo), 5
Cei mai slabi jucători: Rareș Bălean (#7 extremă Dinamo) și Hamish Hazelden (#12 opus Dinamo)

În tur: 0–3. Punctaj cumulat: 2–4. Levski Sofia se califică în sferturi, unde va juca contra Panathinaikos Atena/ Mint VeroVolley Monza.