CCEV 2022 (M) 16imi tur (2) | Arcada tare pe picioare * Dinamo șovăielnic * Aciobăniței aproape cel mai slab * Engleza din bălțile gălățene

Arcada Galați – Chaumont VB 52 3 – 0 (25-18, 25-23, 31-29)
Spectatori: 400

Francezii, deși au început neașteptat de slab, au crescut de la set la set. Arcada a avut 3 mingi de meci, dar a fructificat-o pe a 4a, de fapt o greșeală neforțată a unei extreme oaspete. Oaspetele Aciobăniței (extremă Chaumont) a jucat prost, făcând doar 6p în 2 seturi. A și fost scos în setul 3.

Cel mai bun jucător și cel mai bun marcator: Filip Šestan (#11 extremă Arcada), 18p, 62%
Cel mai bun de la Chaumont: Roamy Alonso (#17 central), 8p, 56%
Cel mai eficient atac: Marian Bala (#12 extremă Arcada), 13p, 77%!
Cea mai bună recepție: Vlad Kantor (#19 libero Arcada)
Cel mai slab jucător: Jesus Herrera Jaime (#12 opus Chaumont), 13p, 42%, bilanț 6p. Norocul lui Aciobăniței de acest opus, că ieșea el cel mai slab jucător!

Ne place engleza de baltă afișată a clubului Arcada! 😊 Dar trebuie să acceptăm că sunt și multe bălți împrejurul Galaților.

Returul pe 8 dec.

Dinamo București – United Volleys Frankfurt 2 – 3 (26-28, 25-19, 21-25, 25-21, 11-15) (108-108)

Spectatori: 200

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Dacă Dinamo se simte bine în campionat, la primul contact din această stagiune cu o echipă europeană mai serioasă, a clacat. Deși Dinamo a avut un atac mai bun (62-56) și un blocaj mai bun, a pierdut un meci echilibrat la greșelile neforțate.

Cel mai bun jucător și cel mai eficient atac: Božidar Čuk (#9 extremă Dinamo), 21p, 67%
Cel mai bun de la UVF: Leon Dervisaj (#14 coordonator)
Cel mai bun marcator: Daniel Malescha (#11 opus UVF), 28p, 54%
Cele mai multe blocaje punctate: Stefan Kovačević (#7 central Dinamo), 5
Cele mai multe blocaje încasate: Daniel Malescha și Viktor Lindberg (#18 extremă UVF), câte 6
Cea mai bună recepție: Viktor Lindberg
Cel mai slab jucător: nu putem aprecia, deoarece fișa statistică e praf pe coloana „puncte câștigate minus puncte pierdute”

Returul pe 8 dec. Dinamo mai are ceva șanse și ceva forță ca să se califice.