CCONF 2021 (F) Semifinale retur | Căruțașu își trage echipa în finală * Cea mai bună marcatoare a competiției * Limbosu cu încă un noroc 😉

(F) 1. MCM-Diamant Kaposvár – Blabla Blaj 1 – 3 (25-23, 18-25, 25-27, 21-25)

Nimeni nu se îndoia că Blabla se va califica. Numai că echipele lui ZaDarko Arena, în diverse configurații, încep meciurile cu somnolență. Ori e ceva cu ritualul de încălzire ori e un defect la programul anterior meciului. Cine nu se-nfricoșează de Jucărica lui Limbosu, îi poate fura primul set. Așa au făcut și maghiarele azi, profitând de marea adormire a lui Baciu și a lui Aleksić. Probabil ele au dormitul printre „pasiuni” 😊 După ce s-au trezit, s-a dublat eficiența în atac, iar gazdele au început să facă prostii incredibile în situații simple. Setul 3 a fost foarte important. Câștigat de Blaj, însemna calificarea oaspetelor. De aceea gazdele s-au zbătut pentru ultima șansă. Au început excelent pentru a 3a oară un set, dar extrema Klisura s-a mișcat greu azi și au pierdut mingea de set la 25-24. Trei mingi la rând câștigate de Blabla au pus capăt luptei adevărate, iar setul 4 a fost formal. Nici în asemenea situație, Alupei și Cheluță n-au prins terenul, dar favorita locală a lui Limbosu, Rus, nu putea să nu intre doar ca să fie singura jucătoare cu eficiență zero! 🤣 Credem că Limbosu o fezandează pentru națională ca să se fudulească că e și o blăjeancă acolo.

Statistica tembelă oferită de rahatul DataVolley nu potrivește aproape la nicio jucătoare coloana cu diferența dintre punctele făcute și cele pierdute. Și cică fiecare echipă a tras câte 5 ași și a încasat câte 8! 🤣 Atâta-s de proști, bă Păușescu junior! Așa că bâjbâim și noi astfel:

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Ioana Baciu (#1 opusă Blabla), 24p, 42%
Cea mai bună de la Kaposvár și cel mai eficient atac: Olena Harcenko (#14 opusă), 18p, 61%
Cea mai bună recepție: Renáta Szpin (#3 libero Kaposvár)
Cea mai slabă jucătoare: în pronunțare

În tur: 0–3. Punctaj cumulat: 0–6. Blabla Blaj se califică în finală.

(F) THY Istanbul – System9 Yeșulyurt 2 – 3 (15-25, 26-24, 25-27, 25-19, 15-13)

Când am ajuns la sursa video, Yeșilyurt pierduse grav un set și era condus(ă) cu vreo 5 pct. Credeam că totul e pierdut deja. Apoi pe parcursul meciului am avut o relație telepatică și paranormală cu echipa lui Căruțașu 🤣 Când mă uitam la meciul lor, Yeșilyurt urca. Când treceam la Kaposvár, cădea. Așa că-n setul 5, am stat cu ochii pe ele ca pe butelie și asta e singura explicație pentru victoria lor de azi 😀

Altfel, cele 2 echipe turcești de mijlocul clasamentului au făcut 2 partide slabe, cu multe greșeli incredibile și cu o slabă eficiență în atac. Nu s-a pus problema acasă-deplasare, pentru că ambele meciuri s-au desfășurat în aceeași sală. În retur, într-un meci aproape de echilibru, THY a pierdut la recepția serviciilor.

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Ebrar Karakurt (#18 opusă THY), 33p, 41%
Cea mai bună de la Yeșilyurt: Alexia Căruțașu (#14 opusă), 27p, 35%). Tot ea a fost cea mai blocată jucătoare, a încasat 9 blocaje!

La 17 ani, după 47 + 27 pct în semifinală, Căruțașu este deja cea mai bună marcatoare a Cupei Confruntării cu 98 pct în 16 seturi jucate și o uluitoare medie de 6,12 pct/set! Și nu mai are cine s-o detroneze.

În tur: 2–3. Punctaj cumulat: 2–4. Yeșulyurt se califică în finală.

Finala se va desfășura pe 17 mar și pe 24 mar, cu primul meci probabil la Târgu Mș. Așteptăm cu mare interes duelul celor 2 opuse române!

Pseudo-jurnalistul tevere, îNȘelaru, îmbătrânește repede. Se vede asta din vocea-i, care s-a „ars”, adică a devenit un fel de hârâială. Iar tot i-a tras cu „pas, pas, pas” în loc de „pasă”. Cum o fi ajuns comentator un tolomac care nu știe diferența dintre „pas” și „pasă”?
Pentru el, Yeșilyurt era [ie.zil.iurt], iar abrevierea THY era… [tai] 😊 În turcește se pronunță [te.he.ie], dar îl iertam și cu [te.haș.igrek]. Dar [tai]?? 😀 Și ce bănet ia el pentru un comentariu pe săptămână!