# **CE 2019 Grupa A | **AȘA MAI VII DE-ACASĂ * SÎRBA DE MOȘNEGI…

# **CE 2019 Grupa A | **AȘA MAI VII DE-ACASĂ * SÎRBA DE MOȘNEGI * **LELICĂ **RATEAZĂ MINGEA DE SET

**(M) Bulgaria – România 3 – 0 (28-26, 25-20, 25-20)
**Spectatori: 190!

Al 2lea meci al RO de la CE a arătat ceva mai bine. Cele 3 seturi au arătat asemănător: pe la jumătatea setului BUL conducea cu 7-8 puncte, iar noi ne trezeam și încercam să recuperăm. Cel mai bine ne-a ieșit asta în setul 1, cînd am avut chiar minge de set la 24-25! Ia ghiciți cine a ratat serviciul! Exact, vișănelul **Lelică**! În ansamblu, însă, am făcut un joc clar mai bun decît în meciul cu FRA, eficiența medie a atacului nostru sărind la un incredibil 53%! Totuși, am fost slabi la serviciu (scorul așilor:10-4) și la blocaj (10-5), deși blocajul nostru a funcționat acceptabil, dar nepunctînd prea mult.

Alături de **Lelică**, care iar a avut eficiență slabă (29%), a jucat foarte slab și **Robert Aciobăniței**, cu eficiență în atac învățată de la marea lui iubire (22%) și cu 5 ași încasați.

biciclop.eu

După primul set, **Lelică** a fost schimbat cu **Ciprian Matei**, care e mult mai eficient ca opus și are niște lovituri trosnite de nivel mondial.

În schimb, nu știm ce a gîndit **Pascu**, sau dacă a gîndit, cînd l-a scos pe **Bala** și l-a băgat pe **Bălean**. Da, **Bălean**, bună alegere (eficiență 67%), dar cum să-l scoți pe **Bala** (5 pct și 71% în primul set!), cînd vezi că **Aciobăniței **e varză!

*Cel mai bun jucător*: **Todor Skrimov** ( #8 extremă BUL), 14 pct, 67%.
*Cel mai bun jucător de la RO și cel mai eficient atac al meciului*: **Răzvan Mihalcea** ( #5 central), 11 pct, 80%! La un moment dat, avea eficiență 100%.
*Cea mai bună recepție*: **Martin Atanasov** ( #4 extremă BUL).

Ne chinuim și noi să facem o figură decentă la acest CE, dar e mai greu să faci sîrba cu moșnegi. Dacă RO e cea mai bătrînă echipă de la acest CE (probabil), asta se datorează și **Profesorilor Universitari**, inclusiv lui **Dănuț**, care au votat număr nelimitat de străini în campionat. Păi de unde să scoată capul jucători tineri în miriștea lui **Ghiță Ghiulangiul**?

**(M) Italia – Grecia 3 –1 (17-25, 25-23, 25-19, 25-18)*
**Cel mai bun marcator: ***Osmany Juantorena** ( #5 extremă ITA), 21 pct, 59%.

FRA și POR au stat azi.

După ziua a 2a, în clasamentul cumulat virtual RO ocupă **locul 20**.

roadelepamantului.ro

Mîine RO are zi de pauză.
—–

**Colțul comentatorilor**

Nu vă luați după mania persecuției a lui **Stan**, unul dintre cei 15000 de specialiști din voleiul românesc. Arbitrii nu-s nici pe departe așa de răi cu noi, deși la faza în care s-a verificat dacă **Matei** a călcat linia de atac, decizia de repetare a serviciul a fost tembelă. În rest, să știe și **Stan** că orice greșeală se fluieră la orice nivel! Cică nu se fluieră „zonă“ la acest nivel. Cum să nu? Sau așa ai învățat în regatul **Ghiulangiului**? Orice greșeală nesancționată e un punct furat celorlalți. Poate la acest nivel nu e permis *să faci* „zonă“, dar aia e cu totul altceva.

3 thoughts on “# **CE 2019 Grupa A | **AȘA MAI VII DE-ACASĂ * SÎRBA DE MOȘNEGI…

1. Nu îl place pe Marian Bala, altfel nu se explică de ce îl scoate din joc, lăsând în teren pe Aciobaniței. Deh, are personalitate domnul Pascu.