România – Slovacia 3 – 2 (21-25, 25-22, 16-25, 25-21, 15-11) (102-104)
Spectatori: 175?

Am început bine și am condus la 9p diferență: 18-9. Apoi s-a făcut 20-20 și am pierdut setul! Pe al 2lea am reușit să-l controlăm, dar pe al 3lea l-am pierdut rău (la un moment dat era 10-22). L-am controlat și pe al 4lea.
În setul 5, ne-am construit o diferență de 3-4 pct, dar s-a ajuns treptat la 10-10. Setul 5 a fost câștigat mai ales cu contribuția centralelor Cristea și Badiu Savu.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Radka Haskova (#6 opusă SVK), 21p, 22%(real)
Cea mai bună de la RO: Lidia Partnoi (#10 extremă), 16p, 16%(real)
Cea mai bună recepție: Zuzana Justhova (#14 libero SVK)

A fost singurul meci din 8imi dintre echipe de pe același continent. Am învins greu pe una din echipele slabe de la acest turneu, dar această victorie ne pune între echipele cele mai bune, între primele 8. Urmează un meci greu contra Italiei, tot la ora 1 în noapte (lui spre marți), apoi vom juca contra Turciei sau a SUA (iar). Au mai rămas în sferturi 6 echipe europene plus SUA și BRA.

Am observat că româncele nu știu să sară la blocaj. Pornesc mai toate ca pentru un atac de pe loc fără elan.

La un moment dat s-a auzit și o galerie românească de am crezut că și i-a trimis Limbosu pe derbedeii de la Blaj cu cursa regulată Blaj – Durango, pe banii lui, că și-ar permite de putred de bogat ce e. Ca primăraș de sătuc și-a pus salariu ca a lui Boc de la Cluj Np. Dar galeria s-a stins și ne-am gândit că oricum ai lui Limbosu nu știu să strige pentru România. Ei-s mai mult cu Serbia.

Meciul aici:

1 thought on “CM Sub-18 2021 (F) 8imi | Victorie chinuită contra unei echipe slabe * Vine Italia

1. Dl. Macarie cu siguranta nu e in toate mintile. In set decisiv pentru ramanerea in carti (setul 4) introduce in teren 2 maini moarte (Iliescu si Virlan), nu in sensul ca nu ar cunoaste jocul, dar nu au primit nici o pasa de atac tot setul, deci joaca tot acest set decisiv doar cu trei atacante si il mai si castiga. Cat noroc poti sa ai. Ce-i drept , cu aceasta ocazie o obliga pe ridicatoare sa o joace pe Tara Cristea si o pune cu prisosinta in valoare, o introduce practic in joc (ceea ce nu a facut in seturile precedente). Experienta care ii va folosi ridicatoarei si in setul 5 cand, in fine, joaca ambii centri si acestia contribuie esential la castigarea meciului. Din cate mai tin minte (vezi meciuri de calificare din Ploiesti 2019) se castigau puncte frumoase cu centrii. Acum, i-a cam pierit curajul ridicatoarei. De ce oare ?