CSU Medicina CNUE Tg Mș a cîștigat titlul de campioană națională la Divizia Cadeți (F) ( = Sub-17), așa cum ne informează reporterul nostru special, Maria Badea 😉

GAVE.RO Camere de supraveghere

Dacă punem la un loc clasamentele turneelor finale de la junioare și de la cadete, vedem că viitorul voleiului feminin românesc se construiește la Tîrgu Mș, la București (Dinamo, CSM) și la Lugoj.

Cea mai bună jucătoare: Diana Vereș (Medicina)

Cea mai bună coordonatoare: Marisa Radu (Dinamo)
Cea mai bună extremă: Mara Dumitrescu (Medicina)
Cel mai bun opus: Alexia Căruțașu (Spike București (pentru CSȘ 5 București))
Cel mai bun centru: Maria Badea (Medicina)
Cel mai bun libero: Ilinca Macarie (Medicina)
Cea mai promițătoare jucătoare: Francesca Alupei (CSȘ 5 București)

11 thoughts on “CSU Medicina CNUE Tg Mș a cîștigat titlul de campioană națională la Divizia Cadeți…

1. O singura modificare Alexia Ioana Carutasu este jucătoarea clubului Sportiv Spike și are vârstă de speranțe (2003)

2. Deci nu a participat la acest turneu?? Nu e niciun Spike în lista finalistelor. Și mai e și la CSMB? 🙂

3. O singura dilema pentru mine….., care nu are nici o logica….., cum sa dai titlul de cea mai buna ridicatoare unei jucatoare care a jucat intr-o echipa cu sistem de joc 4 plus 2 ????

4. Răspunsul e simplu: în majoritatea cazurilor, aceste premii/titluri individuale se dau de către organizatori la plesneală, ochiometric și ca să mulțumească pe toată lumea (primele 3–4 echipe). Nu se folosește un sistem riguros bazat pe statistica partidelor.
    Așa a făcut și Agrolandul la junioare, ca să aibă Cocoșelul Horică de vîndut mai tîrziu jucătoare „cu palmares”. Le-a da mai scump.
    Dar ce zic eu de Cocoșel? Nu a fost la fel la finala Ligii Campionilor (M) cu acel opus care abia a produs cîteva puncte în ultimul meci?