CUPA CEV 2021 (M) 16imi tur | STANKOVIĆ SE REMARCĂ ÎN DOUĂ SETURI

(M) Arcada Galați – Montana Volley 3 – 0 (25-18, 25-20, 25-23)

Meciul din Cupa CEV ne-a cam luat prin surprindere, am aflat cam în ultimul moment. Pentru că cei ai lui Mirel Zaharescu nu știu să facă reclamă. I-a învățat Ghiță Ghiulangiul că voleiul e ca o sectă și trebuie ținut totul ascuns. Dar trebuia să fim vigilenți, că doar am știut că meciul din Liga Campionilor s-a tot amânat, în timp de 16imile CCEV aproape s-au încheiat săptămâna asta.

Meciul a fost bun, cu Arcada controlând primele 2 seturi. Dacă primul set i-a aparținut opusului Klapwijk (Arcada), 7p, în setul 2 acesta a avut bilanț negativ (-1). Dar în setul 2, la Arcada, Stanković (#19 extremă) l-a înlocuit pe Šestan și cu succes. Setul 3 a fost mai serios. Bulgarii și-au luat avânt în treimea mijlocie a setului, dar la 17-20, Arcada face un șir de 4p și trece prima linia de finiș ca la cursele de 1500m.
Extrema Bala a dus greul recepției cu 33 de încercări.

Cel mai bun jucător: Mihajlo Stanković (#19 extremă Arcada), 9p în 2 seturi, 53%
Cel mai bun de la Montana: Radoslav Popov (#1 extremă), 10p, 56%
Cel mai bun marcator: Niels Klapwijk (#13 opus Arcada), 14p, 52%
Cel mai eficient atac: Marian Bala (#12 extremă Arcada), 7p, 60% și Vasile Talpă (#4 central Arcada), 8p
Cel mai slab jucător: Zlatan Iordanov (#11 extremă Montana)

Returul: 24 nov.

Oamenii lui Zaharescu au început transmisia la adresa https://youtu.be/wLQpmPafMcw cu o oră și 10 min înainte de începerea partidei! 😀 Oare cum de le-a dat prin cap? Cine vrea să revadă meciul, trebuie să se poziționeze la jumătatea videoului!