DIVA F T3 (1) | CĂLĂTORIE ÎN TIMP * STRĂCHINESCU, OPUSA CU BILANȚ NEGATIV!

(F) Dinamo – U NTT Data CN 3 – 1 (25-18, 25-22, 22-25, 25-18)

Două echipe leșinate de carcalac au jucat ca la divizia B. Chiar dacă a venit cu toate jucătoarele, U NTT Data a avut un deficit de antrenament, dar și un deficit de… antrenoare 😉 și n-a făcut față junioarelor de la Dinamo. Pentru că Dinamo a avut numai 2-3 senioare în teren, iar Onyejekwe și Karakașeva parcă nu-și dădeau seama ce li se întâmplă. Demult n-au mai jucat într-un meci de așa un nivel… de vreo 10 ani.

UNTT a comis un uriaș număr de greșeli neforțate. În primul set scorul atacurilor a fost 8-13, dar scorul din greșeli neforțate a fost 14-5! Asemănător și în setul 2, când s-a remarcat la greșeli opusa Străchinescu.
În setul 3 ambele echipe au atacat mai bine, iar clujencele, dacă n-au mai făcut greșeli, au câștigat cu 20 de pct din atac. Dar efortul le-a moleșit și, deși n-au mai greșit mult în setul 4, nici n-au mai avut forță în atac.

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Maria Karakașeva (#12 extremă Dinamo), 23p, 43%
Cea mai bună de la UNTT: Sabina Miclea Grigoruță (#4 coordonatoare), 9p, 86%. Șireata a reușit de 6 ori să păcălească blocajul advers din mingea 2.
Cel mai eficient atac: Nneka Onyejekwe (#18 centrală Dinamo), 14p, 53% și Gabriela Dancu (#14 centrală UNTT), 12p
Cele mai multe blocaje punctate: Nneka Onyejekwe: 6

La acest turneu le sărim pe cele mai slabe jucătoare din meciurile de primă zi, dar este uluitor cum o opusă poate avea un bilanț negativ! Este uluitor ce-a putut face Simina Străchinescu (#2 UNTT): a realizat abia 11p în 4 seturi și… a pierdut 12! Oailei!

Transmisia video a fost foarte proastă, de calitate 480p (mai rău decât televizoarele cu tub catodic). Nu ne-am fi așteptat la așa ceva nici de la Viitorul Borș, darămite de la Dinamo din capitală.

Altfel, a fost ca o călătorie în timp: astea vor fi echipele/jucătoarele care se vor duela mai serios peste 5 ani.