CUPA CEV 8imi retur, Rezultate * DOUĂ VICTORII NETE, DOUĂ CALIFICĂRI! (F) VK Prostějov…

CUPA CEV 8imi retur, Rezultate * DOUĂ VICTORII NETE, DOUĂ CALIFICĂRI!

(F) VK Prostějov – V Alba Blaj 0 – 3 (25-27, 19-25, 18-25)
Înainte de meci, antrenorul lui Prostějov, Lubomír Petráš, evalua puterea blăjencelor ca fiind prea mare ca cehoaicele să poată spera la vreun set cîștigat. Dar echipa blăjeană, așa cum ne-a obișnuit Darko Arena, mai mereu are primul set mai slab. Joacă mahmure. Pe parcursul setului, li se dă moare de varză și apoi joacă serios. Astfel, cehoaicele au avut 2 mingi de set, pe care le-au risipit caraghios. După pierderea unui set ca și cîștigat, ocupantele locului 3 în campionatul Cehiei (Olomouc, victima anterioară a Blajului, e pe primul loc) au căzut în joc și au încasat încă 2 seturi de la o echipă fără opusa Baciu, care nici nu a fost pe foaia de arbitraj… O fi prins-o deja blestemul lui Avrămuț Iancu? Săraca fată, a început Anul Nou personal destul de prost.
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Nađa Ninković ( #3 centrală Blaj), 17 pct, eficiență 74%!
În tur: 0–3. Punctaj cumulat: 0–6. Alba Blaj se califică în sferturi, unde va juca marea revanșă cu Galatasaray, pe care a învins-o în semifinala Ligii Campionilor anul trecut cu 3–1. Primul meci e la Istanbul, pe 6 feb (± 1 zi). Returul e pe 13 feb (± 1 zi).

(F) Sliedrecht Sport – Știința Bacău 0 – 3 (20-25, 21-25, 22-25)
Sliedrecht a venit transferată din Liga Campionilor și a cîștigat 2 seturi la Bacău, pesemne pe fondul unor momente de romantism visător ale băcăoancelor. Pentru că meciul retur a fost cu totul altfel. Băcăoancele au jucat serios, concentrate, nu cu multă fantezie, dar cu eficiență destulă încît să controleze toate cele 3 seturi, chiar dacă scorul arată strîns, cu atac bun și cu recepție bună. În setul 3, comentatorul olandez nu mai prididea cu interjecții de uimire: Ai ai ai ai! 🙂
Cea mai bună jucătoare și marcatoare: Denisa Rogojinaru ( #2 opusă/extremă Știința), 17 pct, eficiență 62%, bravo!
Cea mai bună recepție: Ivenina Monova ( #10 libero Știința).
În tur: 2–3. Punctaj cumulat: 1–5. Știința Bacău se califică în sferturi, unde va juca probabil cam pe unde a jucat și Blabla Blaj de vreo 2 ori în această stagiune, în zona Olomouc. Prostějov este foarte aproape de Olomouc. Meciurile vor avea loc pe 6–13 feb (± 1 zi), turul la Bacău.