CUPARO (M), Finala | Dinamo își păstrează Cupa în vitrină * Academiciana Agramată * Cojocarul dezorientat

Dinamo București – SCM U Craiova 3 – 1 (18-25, 25-23, 28-26, 25-23) (96-97)

Dinamo a rămas în urmă la începutul primului set, când craiovenii au făcut o serie de 5 pct (7-11). De acolo primii au mai reușit abia 2 breakpoint-uri, iar adversarii 4. Poate oboseala acumulată de dinamoviști, inclusiv cele doar 16 ore de recuperare de dinainte de semifinală, a dus la un important număr de greșeli neforțate de-a lungul meciului (33-21). În setul 2, craiovenii au scăzut forța atacului, probabil plictisiți de moarte de prostiile debitate de Pîrv, Ambasadoreasa lui Ghiulică. Dinamoviștii și-au compensat greșelile neforțate cu atacuri eficiente, ceea ce au făcut și în restul de seturi. Setul 3 a fost hotărâtor. Oltenii au fost cu greu ajunși din urmă de dinamoviști (17-21, 20-21) și au ratat 3 mingi de set. În setul 4, pe fondul înmulțirii greșelilor neforțate ale oltenilor, dinamoviștii au preluat conducerea de la 11-11 până la final.

Craiova a avut o recepție mai bună, dar dinamoviștii au avut atacul și blocajul mai eficiente.

Cel mai bun jucător: Răzvan Mihalcea (#5 central Dinamo), 11p, 64%
Cel mai bun de la SCMU: Ewoud Gommans (#6 extremă), 14p, 43%
Cel mai bun marcator și cel mai eficient atac: Božidar Čuk (#9 extremă Dinamo), 28p, 60%:
Cele mai multe blocaje punctate: Stefan Kovačević (#7 central SCMU), 10p, 38%, 6 blocaje
Cea mai bună recepție: Silviu Suson (#15 extremă SCMU)
Cel mai slab jucător: Marino Marelić (#18 extremă SCMU)

Meciul a fost de nivel bun pentru o finală de Cupă, mai ales în ultimele 2 seturi. Primele 2 seturi oricum au fost stricate, pentru că îNȘelaru (pseudo-jurnalist tevere) și Pîrv (Ambasadoreasa cu pantalonii rupți) ne-au exasperat cu beția comentariilor lor tâmpite și cu poveștile din secolul trecut, în timp ce pe teren voleibaliștii își dădeau sufletul.

Problema e pe ce bază a intrat Ambasadoreasa Academiciană Agramată în sală! Că doar sporturile în țara asta se practică cu un protocol sanitar sever. Nu-i așa, Cojocarule?

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Dinamo, cu antrenorul sârb Stevan Ljubičić, obține a 11a Cupă a României (potrivit Agerpres). În ultimii 11 ani a mai câștigat-o în 2010 și în 2019, adică acum se cheamă că și-au păstrat-o. În ultimii 11 ani au mai fost finaliști de 3 ori. Oltenii lui Pascu mai au de încercat.

Festivitatea de premiere a fost ciudată, cu medaliile oferite pe câte o tavă împrumutată de Cotoroanță de la cantina regimentului. Dezorientatul președinte Cojocaru Ocolește nu s-a chitit să ofere vreun titlu de cel mai bun jucător și a mai încălcat și el protocolul sanitar dintr-un impuls nestăpânit de a da noroc cu premianții. Ca la nebuni!

La Cojocaru, îNȘelaru și Pîrv vom reveni.