DIVA (F) 2023 Etapa 2.3.1b | Albu se califică la locul de muncă * Cum ajută arbitrul șmecher * Mărul Roz e iubit

Pentru locul 3

CSM Lugoj – Rapid București 3 – 2  (26-28, 25-20, 22-25, 25-20, 15-12)
Spectatori: 500

Puțini mai credeau că ar putea fi un meci de 5 seturi. Rapidul s-a mobilizat, iar improvizata coordonatoare Albu (#6) arată talent pentru postul de coordonatoare și se califică la locul de muncă. Am văzut-o dând pase din săritură, pase pe spate. Dar și cu multe ratări. A intrat ocazional în joc și Guedpard (#3), zisă și Chompoo, ceea ce se traduce „Mărul Roz”.
Rapidul a câștigat primul set pe un atac mai bun, iar setul 3 pe greșelile neforțate ale adversarelor.

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Iulia Gherasimova (#11 centrală Rapid), 11p, 36%, 6 blocaje
Cea mai bună de la CSML: Andreea Gemănariu (#1 centrală), 12p, 56%
Cea mai bună marcatoare, cel mai eficient atac și cei mai mulți ași încasați: Georgiana Popa (#12 extremă CSML), 22p, 53%, 9 ași încasați
Cele mai multe blocaje încasate și cei mai mulți ași: Ailama Cese Montalvo (#9 extremă Rapid), 9 blocaje încasate!, 4 ași
Cea mai slabă jucătoare: Mihaela Albu (#6 pseudo-coordonatoare Rapid)

biciclop.eu

Scorul cumulat: 2–0. Următorul meci pe 3 mai.

ottobroker.ro

Meciul a fost prost arbitrat de Cristian Șanta și de Andrei Savu. Primul ne-a învățat cum se fură cu stil. În setul 4 la scorul 22-20, la fază desfășurată chiar sub nasul lui și terminată în favoarea Rapidului, Șanta s-a făcut că plouă și a mers pe mâna tușierului local, Pinguinul Gras. Pentru că ar fi fost foarte periculos pentru echipa gazdă ca scorul să se facă 22-21.
În setul 5, la 12-9, centrala Dimitrova atacă, dar trece cu picioarele în terenul advers înainte ca CSML să rateze recepția (FOTO). Dar Savu dormea pe rupte.

Lui Brudiu Ascensoru (șeful clubului gazdă) i-au trebuit vreo 5 ani ca să priceapă de ce nu se pune arbitrul principal cu fundul la public. Poate încă peste 5 va pricepe și de ce nu se lasă soarele pe teren. Că doar nivelul lui intelectual e comparabil cu al lui Psihălău Moldovan, cel care urlă și behăie la fiecare meci și pune muzici tâmpite după gusturile lui de țăran neurbanizat, numai bune pentru o nuntă de la periferie.

Meciul a avut un număr de videospectatori neobișnuit pentru noi, asta pentru că Chompoo este foarte iubită în Thailanda și fanii ei au stat în toiul nopții cu ochii pe ea, chiar dacă n-a prea jucat.