DIVA (F) 2024 E1.14 | Meciul etapei * CSM Târgoviște câștigă în deplasare * Baciu nu mai poate * Șurubelul lui Limbosu

Rapid București – CSM Târgoviște 2 – 3 (25-20, 25-20, 19-25, 21-25, 14-16) (104-106)
Spectatori: 350?

Un meci ceva mai alert decât ce am văzut recent ca meciuri ale etapelor, dar tot de factură tehnică scăzută. Primele 2 seturi au semănat între ele. După ce a menținut ritmul, ba a și condus ocazional, spre finalul seturilor CSMT a căzut, câștigătoarea fiecărui set fiind cunoscută în avans. În setul 3, se părea că CSMT a depus armele, dar pe la jumătatea setului avantajul Rapidului s-a topit și CSMT a alergat avântat spre un câștig relativ ușor. CSMT a stăpânit clar setul 4. Setul 5 a fost aproape de echilibru și lupta s-a dat între cuplurile Baciu-Dimitrova (Rapid) și Krăsteva-Pîrv (CSMT).

Scorul atacurilor cedate (greșite + blocate): 23-33, și de data asta foarte multe atacuri risipite.

Cea mai bună jucătoare: Jocelyn Urias (#6 centrală CSMT), 14p, 50%
Cea mai bună de la Rapid, cele mai multe blocaje punctate: Nasea Dimitrova (#3 centrală), 18p, 39%, 8 blocaje!
Cea mai bună marcatoare: Monika Krăsteva (#7 opusă/extremă CSMT), 29p, 40%, dar și cele mai multe atacuri cedate: 13!
Cel mai eficient atac: Nika Marković (#9 extremă Rapid), 11p, 50%
Cei mai mulți ași încasați: Eli Uattara (#5 extremă Rapid), 4
Cea mai bună recepție: Alexandra Ciucu (#13 libero CSMT)
Cea mai slabă jucătoare: Ioana Baciu (#10 opusă Rapid)

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

E enervantă prosteala asta practicată de unele echipe cu liberoul român considerat al 2lea jucător „din teren” când el e în teren doar 2/3 din meci.

În alte partide, CSO Voluntari reușește să ia 1pct în deplasare la CSM București. Știința cu antrenor cu patalama joacă și mai prost, în timp ce Corona își rulează toate jucătoarele și se vitalizează extrema Vasilică, despre care credeam că a amorțit de tot, dar și coordonatoarea Nemeș primește notă mare.

La Blaj, Jucărica lui Limbosu era cât pe ce să piardă 1 set în fața oaspetelor FC Argeș. După terminarea meciului, din cauza marii bucurii din sala tehnică, camera sistemului Genius Prostius a ieșit din șurubel și s-a culcat pe-o rână. Poate o pun la loc până data viitoare. 😊