DIVA (M) 2024 E1.14 | Meciul etapei * Corona ia prima bătaie acasă * Centralul Micu cel mai bun jucător

Corona Brașov – Rapid București 0 – 3 (23-25, 16-25, 24-25)
Spectatori: 350

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Corona a fost surprinsă, ca și noi, de nervul oaspeților și s-a chinuit destul de tare în fața opusului Ghafour, care a făcut 9p! Ghafour s-a înmuiat în setul 2, dar a crescut opusul brașovean Colito (7p). Pe fondul unui blocaj slab și al multelor greșeli neforțate, Corona a făcut probabil cel mai prost set din acest campionat. Gazdele s-au străduit mai mult în setul 3, dar tot n-a fost de ajuns în fața unei echipe care a fost ușor superioară la toate capitolele.

Cel mai bun jucător: Sebastian Micu (#7 central Rapid), 9p, 86%, numai să nu fie un succes izolat
Cel mai bun de la Arcada, cel mai bun marcator, cel mai eficient atac: Augusto Colito (#1 opus Corona), 18p, 58%
Cele mai multe blocaje punctate: Paul Magdaș (#10 central Corona), 4
Cea mai bună recepție: Ewoud Gommans (#6 extremă Corona)
Cel mai slab jucător, cele mai multe atacuri cedate: Amir Ghafour (#10 opus Rapid), 4+4

Falsul „meci al etapei” (apud scribălăul lui Universitalu Cojocaru), Steaua – Arcada 3–1, nu s-a putut vedea pe sistemul tâmpit Genius Prostius. Noroc că Steaua are propriul ei canal de YouTube.