DIVA (F) 2024 E1.19r | Meciul etapei * CSM Lugoj profită de greșelile bucureștencelor * Popović a fost înlocuită de Popovici! * Ce mănânci, Borota?

CSM Lugoj – CSM București 3 – 2 (25-18, 28-26, 22-25, 19-25, 15-12) (109-106)
Spectatori zăpăciți de Psihălău Moldovan: 850

Meciul etapei a fost animat. Ritmul a fost impus de CSML, care are acest stil de joc mai în viteză, și, în primul set, oaspetele abia s-au ținut după gazde. Apoi treaba s-a mai echilibrat și, în următoarele 2 seturi, cele 2 echipe au făcut puncte preponderent din atac.

În primele 2 seturi a strălucit de la gazde extrema Elizaveta Ruban (#3) și s-a confruntat în setul 1 cu opusa Iuna Zadorojnai (#4) și în setul 2 cu centrala Marjorie Correa (#9). Setul 3 n-a avut o vedetă, iar Ruban a căzut. În setul 4 a revenit în primplan Zadorojnai cu 7p. În setul 5, deși CSML a avut un atac mai slab, a reușit să facă mai multe puncte din servicii și din blocaje. De la 3-4, CSML a făcut 6p la rând și acolo s-a rupt setul despărțitor.

CSMB a atacat mai mult, dar a și greșit mai mult.

creditfix.ro

Scorul atacurilor: 58-73.
Scorul greșelilor neforțate: 17-27.

CSML a fost lipsit de aportul liberoului Silvija Popović, înlocuit de Sandra Nistor Popovici (17a).

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Cea mai bună jucătoare: Olga Skrypak (#7 coordonatoare CSML)
Cea mai bună de la CSMB: Alexandra Sobo (#1 centrală), 14p, 75%
Cea mai bună marcatoare, cel mai eficient atac: Iuna Zadorojnai (#4 opusă CSMB), 23p, 59%
Cele mai multe blocaje punctate: Alexandra Sobo și Katarina Čanak (#18 centrală CSML), câte 5
Cele mai multe blocaje încasate: Guewe Diouf (#13 extremă CSMB) și Matea Ikić (#20 extremă CSMB), câte 5
Cea mai bună recepție: Daniela Terra (#14 libero CSMB)
Cea mai slabă jucătoare: Andra Artin (#11 extremă CSML)

L-am mai remarcat pe un arbitru local de la linie, mustăcios și cu un burdihan respectabil, care tot trăgea pentru gazde aspirând să fie al 8lea jucător, dar principalul Cristian Serei i-a mai tăiat din musteață. L-am admirat însă pe secundul Sebastian Borota, care are un corp de individiat! Adică pare a fi gestant cu cel puțin 10 mingi în pântec. Probabil e un om bogat și mănâncă de toți banii, bravo lui. Dincolo de faptul că că bolile fundamentale îi dau târcoale, ne minunăm cât îi va mai tolera conducerea federației pe burtoșii dintre arbitri, care sunt un frumos exemplu pentru toți cei care vor să facă sporturi, mai ales pentru cei mici.