DIVA (F) Etapa 1.9 | Meciul zilei, surpriza etapei * Meciul coordonatoarelor slabe

Corona Brașov – CSM Târgoviște 3 – 1 (25-21, 25-14, 23-25, 25-20)
Spectatori: 250-300 (surse diferite!)

Surprinzătoare victoria de 3 puncte a unei echipe din jumătatea a 2a a clasamentului contra unei echipe care țintește la locul 1. CSMT a fost de nerecunoscut azi. 3 seturi a alergat gâfâind în urma gazdelor. Setul 2 a fost foarte prost, cu doar 2p din atac și cu 20% eficiență a atacului. Dacă pe parcursul primelor 3 seturi, Corona a avut o eficiență foarte bună a atacului, aproape constantă, CSMT a răbufnit în setul 3, pe care a reușit să-l câștige.
Setul 4 a fost unul ciudat. Deși Corona s-a prăbușit în atac (doar 20%!), CSMT a jucat pentru adversare dându-le 13p (!!) din greșelile neforțate.
Scorul greșelilor neforțate: 26-36.
De atâtea greșeli sunt vinovate coordonatoarele Șahpazova (Corona ) și Barakova (CSMT), cele mai slabe jucătoare.
De asemeni, Corona a reușit destul de multe blocaje punctate. Scorul blocajelor: 15-6.
Ambele echipe au avut recepția serviciilor foarte slabă.

Cea mai bună jucătoare, cele mai multe blocaje punctate: Aleksandra Gligorić (#5 centrală Corona), 13p, 60%, 6 blocaje
Cea mai bună de la CSMT: poate… Georgiana Faleș (#4 centrală), 2p, 25%? Ne orientăm după tâmpita aplicație de statistică DataVolley, dar nu putem pune botul chiar la toate tâmpeniile rezultate din ea. Cea mai bună notă de la CSMT a primit opusa Krasteva, dar nu putem s-o considerăm cea mai bună pe o opusă care face 11p pentru adversare. Faleș e jucătoarea de la CSMT care a greșit cel mai puțin.
Cele mai bune marcatoare: Simina Străchinescu (#10 opusă Corona) 17p, 43%, și Monika Krasteva (opusă CSMT), 17p, 37%. Dacă vă puteți imagina, Străchinescu a primit nota 5,6, cu aficiență mai bună și cu 8p pentru adversare, iar Krasteva a primit nota 6, cu 11p pentru adversare. 😊
Cel mai eficient atac: Aidachi Agüero (#9 extremă Corona), 15p, 48%
Cele mai multe blocaje încasate: Darya Boris (#12 extremă CSMT), 5
Cea mai slabă jucătoare: Petya Barakova (#8 coordonatoare CSMT)

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

La Brașov e o sală din care se aude în difuzoare tâmpita exprimare „timp de odihnă”.

Corona a încălcat regulamentul intrând pe teren cu echipament de aceeași culoare ca a adversarelor. Când 2 echipe vor să joace cu aceeași culoare, prioritate are vizitatoarea. Înainte de meci cluburile trebuie să discute problema culorii echipamentului, dar rareori se întâmplă asta.