# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * UNA TREBUIA SĂ RĂMÎNĂ NUMAI CU…

# **DIVA (F) Etapa 1.5 |** REZULTATE (1) * UNA TREBUIA SĂ RĂMÎNĂ NUMAI CU VICTORII * UNA TREBUIA SĂ RĂMÎNĂ NUMAI CU ÎNFRÎNGERI

**CSM Tîrgoviște – Dinamo 1 – 3 (28-30, 25-18, 25-27, 23-25)
**Spectatori: 250 (Nu 400, cum ne-a înșelat **îNȘelaru**. Avem mai multă încredere în **Vlad Păușescu**.)

Un meci frumos, de un nivel bun, între 2 echipe care nu mai pierduseră niciun meci în acest campionat. Deci una trebuia să aibă prima înfrîngere. Și, suprinzător, înfrîntele au fost gazdele.

CSMT a început cu vigoare, cu un atac mai bun, dar fetele s-au tras singure în jos greșind fiecare neforțat. Dinamo, ușor condusă mai tot setul, a venit din urmă la 22-22. La 24-22, gazdele au ratat 2 mingi de set, apoi Dinamo una, apoi CSMT una, apoi Dinamo încă două, dar pe a 4a a reușit-o.
În setul 2, CSMT a jucat mai precis, fără erori, iar atacul dinamovist s-a moleșit.

Părerea că CSMT controlează jocul s-a zdruncinat în setul 3, cînd dinamovistele au făcut 7-2 și au trecut la controlul jocului, pe fondul confuziei instalate între gazde, care au revenit la 19-20 și iar s-au irosit alternativ mingi de set. Iar s-a descurcat mai bine Dinamo.
Dinamo a început bine și setul 4, dar gazdele au ripostat și se părea că au destulă forță ca să ajungă la setul 5. Dinamo, însă, și-a obținut nu mai puțin de 19 pct curate din propriul atac, în timp ce CSMT a suferit de pe urma unei slabe recepții.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* **Maja Savić** ( #5 centrală Dinamo), 17 pct, eficiența atacului 65%, 6 blocaje punctate.
*Cea mai bună de la CSMT și cele mai multe blocaje punctate:* **Tanja Sredić** ( #11 centrală), 57%, 7 blocaje
*Cea mai bună marcatoare:* **Yusleyni Herrera** ( #1 opusă CSMT), 29 pct! (7,25 pct per set!), 56%.

În timp ce Dinamo se arată mult mai tare decît prevăzuserăm la începutul campionatului, CSMT ia bătaie acasă, un ghinion atras posibil de fudulul **Nešić**. Altă dată să fii mai simțit, bre 😉

Dinamo, în ciuda acestui început frumos de campionat, își cam bate joc de românce. Astfel, centrala de națională, **Iancu**, e ținută rezervă. Ca să scape așa naționala României de una dintre cele mai bune jucătoare ale ei. Rușine, Dinamo!

Dacă tot vorbeam de ***serviciul plutitor***, coordonatoarea **Calotă **(CSMT) i-a dat lecții lui **îNȘelaru** despre cum arată unele, la sfîrșiturile seturilor 1 și 2 😉

Cîrpacii de la TVR s-au apucat să scrie la prezentarea echipelor și posturile jucătoarelor, dar la indicățiile pseudojurnalistului **îNȘelaru**, au mers pe limbajul ponosit de pe vremea lui Dej. Nici așa n-au avut consistență, amestecînd ponositul *„secund“ *cu imbecilul *„universal“* și cu *„centru“* 😀
Mai mult (mai puțin?) cîrpacii nu au afișat niciodată numele vreunei jucătoare. Iar *„Nesic“* era *„Drăgan“.*

**FC Argeș – CS Medgidia 3 – 1 (25-21, 18-25, 25-16, 25-17)**

De data asta am avut 2 echipe, care nu cunoscuseră victoria încă. CS Medgidia ar fi putut să se răzbune pentru înfrîngerea de acasă, din Cupa RO (2–3), dar a făcut față jocului doar 2 seturi. În setul 3, i s-a stins lumina opusei **Vasilică** (zero pct!), iar în setul 4, extremei **Martins Da Silva**, care a făcut zero pct din 11 atacuri. Ba chiar a și pierdut 2 pct! În setul 4, eficiența medie a atacului medgidian a fost 16%, adică foarte rea.

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare:* **Andrea Laković** ( #17 opusă (fostă centrală) FC Ag), 17 pct, eficiența atacului 60%.
*Cea mai bună de la Medgidia:* **Diana Ariton** ( #1 centrală)

La momentul publicării acestui articol, FC Argeș avea încărcată pe net o fișă statistică vidă…