# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (2) * PUHOI DE LUME LA BLAJ! *…

# **DIVA (F) Etapa 1.18 |** REZULTATE (2) * PUHOI DE LUME LA BLAJ! * MEDGIDIA, SURPRIZA ETAPEI

**Voluntari 2005 – Blabla Blaj, NEREGULAMENTAR, CU GAZDĂ INVERSATĂ, 0 – 3 (19-25, 14-25, 13-25)
**Spectatori: 420? (**Marković**, statisticianul „blăjean“ care nu știe să numere, zice iar 550! 😀 Rezultă logic că omul nu-și mai bate capul cu câmpul spectatorilor. L-a setat pe valoarea 550 și așa va rămâne până la finalul campionatului!)

Ne așteptam la un scor mai puțin sever, dar Voluntarii n-au avut cine să le facă puncte. Scorul punctelor din atac: 19-42! De asemeni, recepția fost jalnică. Scorul așilor: 4-16!
De la Blabla au jucat mai toate jucătoarele, cu excepția junioarelor **Alupei** și **Cheluță**, care au jucat prea mult în ultima vreme și a trebuit să fie odihnite de data asta 😉
CSOV a condus la un moment dat în setul 1 cu 15-13, dar i-a trecut repede.

*Cea mai bună jucătoare și cei mai mulți ași*: **Maja Aleksić** ( #8 centrală Blabla), 12 pct, 71%, 6 ași
*Cea mai bună de la CSOV*: **Ana Veljković** ( #10 centrală)
*Cel mai eficient atac*: **Ioana Baciu** ( #1 opusă Blabla), 9 pct într-un set jumate, 82%.
*Cea mai bună marcatoare*:** Ramona Adelina Rus **( #10 extremă Blabla), 13 pct, 56%
*Cea mai slabă jucătoare și cei mai mulți ași încasați*: **Karina Görbe** ( #11 extremă CSOV), 8 ași încasați.

**U NTT Data Cluj Np – CS Medgidia 3 – 2 (25-21, 15-25, 25-14, 25-27, 16-14)
**Spectatori: 150

În setul 1 a fost echilibru până la 19-18, când gazdele au făcut 5 pct la rând. Au atacat mai mult, dar au și greșit mai mult. În setul 2, medgidencele și-au păstrat jocul corect, aproape fără greșeală, iar atacul a mers mai bine. 3 ași și o serie de 7 pct le-a adus setul 2.

La 6-0, setul 3 părea deja câștigat de clujence, dar s-a făcut 7-7. De la 13-7 s-a lămurit treaba. Atacul oaspetelor a fost inexistent. Acestea, însă, au luat viteză în setul 4, care părea câștigat (2-7, 7-13). Dar clujencele s-au apropiat pas cu pas (22-22). Medgidia a avut minge de set, apoi clujencele una, dar oaspetele au finalizat.

În setul 5, ambele echipe au jucat cu atenție, cu puține greșeli neforțate. De la 9-5 s-a ajuns la 9-8. Clujencele au ratat 2 mingi de meci (14-14), dar au câștigat-o pe următoarea. Un meci de luptă, în care Medgidia a venit fără coordonatoarea Sara Najdič **(viroză) și după care a adunat 4 pct din cele 6 ale confruntării directe din faza 1 a campionatului.

*Cea mai bună jucătoare*: **Petruța Orlandea** ( #7 centrală Medgidia), 14 pct, eficiență 56%
*Cea mai bună de la UNTT și cele mai multe blocaje punctate*: **Gabriela Dancu Gabriela ( #14 centrală), 14 pct, 35%, 7 blocaje.
*Cea mai bună marcatoare*: Simina Străchinescu **( #2 opusă UNTT), 23 pct, 34%
*Cel mai eficient atac*: **Angela Vodă** ( #6 centrală UNTT), 15 pct, 53%
*Cei mai mulți ași*: Marina Cojocaru **( #15 coordonatoare Medgidia), 6
*Cea mai slabă jucătoare*: **Vasilica Cocoș** ( #8 extremă UNTT)

**Rapid – FC Argeș 0 – 3 (16-25, 21-25, 18-25)
**Spectatori: 200

Nu este un rezultat-surpriză, dar ne așteptam ca Rapidul să opună o rezistență mai solidă. Deși opusa **Zadorojnai **a revenit, ea încă are probleme la umăr. De partea cealaltă, parcă FC Argeș arată din ce în ce mai mult a echipă omogenă, care funcționează din ce în ce mai bine. Cu excepția setului 2, până la 17-17, gazdele au controlat jocul, în ciuda cuplului de arbitri vișănei **Dimanchi**–**Arbunea**. Meciul a fost decis de capitolul greșeli neforțate: 23-15 (deși FC Ag a arătat o ușoară superioritate la modul general).

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac*: Andrea Lakovic Laković** ( #17 opusă FC Ag), 12 pct, 58%
*Cea mai bună de la Rapid*: **Irina Radu** ( #12 extremă)
*Cele mai bune marcatoare*: **Andrea Laković** și Sânziana Ioana Motroc ( #6 extremă FC Ag), 12 pct, 35%.
*Cei mai mulți ași*: **Katarina Jovanović** ( #1 extremă FC Ag), 5
*Cea mai slabă jucătoare*: **Iuna Zadorojnai** ( #16 opusă Rapid)