# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (2) * THAILANDEZELE DE LA ARGEȘ * MECIUL…

# **DIVA (F) Etapa 1.16 |** REZULTATE (2) * THAILANDEZELE DE LA ARGEȘ * MECIUL ETAPEI (M)

**CS Medgidia – FC Argeș 1 – 3 (25-27, 25-23, 23-25, 22-25)
**Spectatori: 400?

Medgidia are un coșmar în FC Argeș, nu a câștigat niciuna din cele 3 întâlniri din acest an competițional. Pe două le-a pierdut chiar acasă. Mai are două încercări.

Meciul a arătat ca unul mai răsărit de divizia B: plăcut la privit, dar cu multe greșeli tehnice. La o diferență finală de doar 5 pct, meciul a fost echilibrat, dar oaspetele au ajuns primele de 3 ori la linia de finiș. Unul dintre motive a fost apărarea lor „thailandeză“ 😊 Au fost faze în care mingea nu voia să cadă în terenul lor ținută sus de niște reflexe surprinzătoare, care i-au și enervat pe spectatori. De partea cealaltă, Medgidia s-a luptat vitejește, dar problemele de subțirime a lotului sunt serioase. În fiecare moment, Medgidia a dat impresia că joacă în 5 jucătoare, câte un post pe rând părea vacant. Uneori jumătatea de fund era complet descoperită (cum sună asta? 😀 ). În disperare de cauză, **Vasilică** a fost trecută extremă, iar **Ordean** a fost opusă. Niciuna nu și-a făcut bine treaba.

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare:* **Andrea Laković** ( #17 opusă/centrală FC Ag), 19 pct, 54%
*Cea mai bună de la Medgidia și cei mai mulți ași:* **Petruța Orlandea** ( #7 centrală), 15 pct, 53%, 5 ași
*Cel mai eficient atac:* **Edina Selimović** ( #11 centrală FC Ag), 13 pct, 57%
*Cea mai slabă jucătoare:* **Larisa Vasilică** ( #4 opusă/extremă Medgidia)

Și un prost tot urla la microfon despre „timp de odihnă“ 😊

**Rapid – CSU Belor Galați 1 – 3 (26-24, 13-25, 23-25, 18-25)
**Spectatori: 100

Speriate de ce s-ar putea întâmpla la Voluntari, amenințate de spectrul retrogradării, rapidistele se străduiesc mai mult de câteva etape. Dar n-au destulă energie ca să mențină un rezultat ori jocul lor e prea simplu și sunt „rapid“ ghicite. După primul set câștigat nu chiar surprinzător, cu un blocaj foarte bun, a urmat o totală dezumflare și doar o singură rapidistă a mai existat în atac în setul 2, opusa **Zadorojnai**. În setul 3, jocul s-a reechilibrat. A fost 21-21, 21-24 și gălățencele au câștigat a 3a minge de set. Surprinzător iar, în setul 4 rapidistele au atacat mai bine, dar au pierdut din cauza greșelilor neforțate.
Căpitana CSUB, **Berdilă **a fost scoasă încă din primul set, iar **Miclăuș** s-a descurcat bine.

*Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare:* **Iuna Zadorojnai Iuna ( #16 opusă Rapid), 17 pct, 41%
*Cea mai bună de la CSUB și cel mai eficient atac al partidei:* **Roxana Iancu** ( #7 centrală), 14 pct, 65%
Cea mai slabă jucătoare: **Silvia Coman** ( #6 extremă Rapid)
—–

**(M) Unirea Dej – Gloria Buzău 3 – 1 (18-25, 25-23, 25-21, 25-20)
**Spectatori: ?

Deși oaspeții au câștigat primul set (serviciu mai bun, atac mai bun), dejenii și-au respectat poziția de favorită și au câștigat celelalte seturi cu un plus la blocaj. Buzoienii au riscat prea mult serviciul (21 erori). Dejenii pare că și-au asigurat un loc între primele 5 echipe.

*Cel mai bun jucător:* **Paul Magdaș **( #13 central Unirea), 14 pct, 64%
*Cel mai bun de la Gloria și cel mai bun marcator al partidei:* **Alexander Szot Marczewski** ( #12 opus), 23 pct, 54%.
*Cel mai eficient atac (minim 13 atacuri):* **Bogdan Ene** ( #1 extremă Gloria), 14 pct, 56%
*Cea mai bună recepție:* **Andrei Mihălescu** ( #5 extremă Unirea)
*Cel mai slab jucător:* **Tudorel Farcaș** ( #15 extremă Gloria)