# **DIVA (F) Etapa |** REZULTATE (1) * **TROMBIȚAȘA **IA UN SET DE LA…

# **DIVA (F) Etapa 1.16 |** REZULTATE (1) * **TROMBIȚAȘA **IA UN SET DE LA **ZaDARKO** * CARE **SILVA**, **îNȘELARULE**? * **PEDULLÀ **CEL FUDUL

**U NTT Data Cluj Np – Blabla Blaj 1 – 3 (19-25, 25-19, 13-25, 16-25)
**Spectatori: 450?

Marea antrenoare **Trombițaș **s-a ales cu un set de la Blaj. Un fel de surpriza etapei (înainte de meciul de duminică). Meritul clujencelor e că au păstrat în setul 2 un nivel bun al jocului, dar secretul este în amorțeala în care au intrat oaspetele, pe un fond persistent de apatie și de nemulțumire. Eficiența medie a atacului blăjean (setul 2) a fost 19%, adică foarte slabă. Opusa **Gamma** a fost schimbată cu **Baciu**, care a jucat și mai slab. Dar nu așa de slab ca extremele **Rus **și **Gommans**. Celelalte seturi s-au jucat după diferența de valoare așteptată, gazdele fiind copleșite la toate capitolele.

*Cea mai bună jucătoare*: **Nađa Ninković** ( #3 centrală Blabla), 9 pct, 70%
*Cea mai bună de la UNTT și cel mai eficient atac al partidei (minim 13 atacuri):* **Gabriela Dancu** ( #14 centrală), 13 pct, 63%
*Cea mai bună marcatoare:* **Bianka Buša **( #12 extremă Blabla), 19 pct, 58%
*Cea mai slabă jucătoare:* **Vasilica Cocoș** ( #8 extremă UNTT). Căpitana gazdelor a cedat locul de opusă tinerei **Străchinescu**, dar nu se descurcă în postura de extremă. A încasat 6 ași.

Cică e un statistician nou la Cluj Np, dar cifrele recepției tot par exagerate.

**Dinamo – CSM Tîrgoviște 3 – 1 (25-23, 25-17, 25-21)
**Spectatori: 300? (mai taie, **Cioroianu**! 😊 )

Primul set al meciului etapei a început echilibrat, scorul fiind egal (±1) până la 15-17. Dar acolo Dinamo a făcut 5 pct la rând. CSMT a revenit la 23-23, dar Dinamo a încheiat setul. Deprimarea din cauza ratării setului la limită le-a făcut pe târgoviștence să joace mai slab în atac și, în setul 2, s-a făcut 10-2 și 18-9. În schimb, dinamovistele au început să umble cu subtilitățuri, ceea ce a adus un plus de spectacol.
Setul 3 a fost controlat de Dinamo, care a condus tot timpul (cu excepția 2-2). CSMT și-a sporit atacul, dar a fost victima propriilor greșeli neforțate.

Ambele opuse, **Burazer **și **Buterez** (aceasta fiind a 3a extremă, în realitate?) au jucat slab, făcând prea puține puncte.

*Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac:* **Nneka Onyejekwe** ( #18 centrală Dinamo), 13 pct, 62%
*Cea mai bună de la CSMT și cea mai bună marcatoare a partidei:* **Yusleyni Herrera** ( #1 extremă), 17 pct, 55%
*Cea mai bună recepție:* **Marina Vujović **( #16 libero Dinamo)
*Cea mai slabă jucătoare:* Maja Burazer ( #1 opusă Dinamo)

Din nou o notă proastă pentru organizarea din sala Dinamo, o sală nu numai tembel marcată de nu se distinge suprafața de joc, dar și cu perdelele trase, ca să intre lumina zilei, ca la proști. Dă o sensație de matineu, de divizia C. Observăm că și designul echipamentului este prostesc de nu se înțeleg numele jucătoarelor.

Și **Herrera **asta oare cât mai rezistă? La vârsta ei va fi destul de greu să facă față etapelor înghesuite în următoarele 2 luni. Vor veni chinezoaicele la CSMT la timp?

La meci a fost prezent și antrenorul naționalei feminine, **Luciano Pedullà**, care între timp a fost vaccinat de **Ghiulangiu**. Era el cam fudul, dar acum s-a făcut și cam nesimțit. European de nesimțit.
—–

COLȚUL LUI **îNȘELARU**

Chinul vieții lui **îNȘelaru** e numele lui **Onyejekwe**! 😀 De multe ori a încercat, s-a chinuit… dar nici vorbă să reușească. Îi este extraordinar de greu să zică [kwe]. De aia îi tot zice pe numele mic, **Nneka**.

Dar azi i-a mai venit o belea pe cap. Care **Silva** și **Da Silva**, bre marele comentator (agabaritic)? Nici nu știi ce prezinți? Vii la meci nepregătit? Centrala de la Dinamo se numește **Natália Martins**. Pe tricoul ei (FOTO) se vede „NATI“. ). **Natália** e prima voleibalistă surdă braziliană, care a căpătat statutul de jucătoare profesionistă.

Perle **îNȘelaru**

– „mai se ridică puțin pe tabelă oaspetele“ (corect: „se mai ridică“, manelosule!)

– „un pic exagerată bucuria ei“ (oximoron)

Nu mai zice: „bun găsit“, „dar totuși“, „chiar și“.

Și spune-le colegilor tăi pseudo-jurnaliști tevere, poate mai pun și ei pe ecran niște informații grafice în timpul partidelor, că ei nu au mai văzut cum transmit alții volei.