DIVA (F) T14 Ziua 5 | FC Argeș cu un picior în groapă * Clujencele părăsesc barca una câte una * Setul buclucaș

magnolia.ro/

U NTT Data Cluj Np – Medicina Tg Mș 0 – 3 (14-25, 16-25, 14-25)

Dacă au făcut greșeli neforțate ambele echipe cam la fel, la toate celelalte capitole, Medicina a dominat clar. Scorul așilor: 1-14. Clujencele nu par a avea niciun fel de conștiință, niciun fel de străbatere că se fac de râs iară și iară. Azi echipa s-a prezentat în 8 jucătoare. Extrema Stanciu a plecat, iar centrala Badea nici n-a intrat pe teren.

Cea mai bună jucătoare: Laura Simoniia (#5 extremă Medicina), 14p, 50%
Cea mai bună de la UNTT: Mara Dumitrescu (#16 extremă), 12p, 50%
Cea mai bună marcatoare și cei mai mulți ași: Andrea Mitrović (#18 opusă Medicina), 15p, 53%, 7 ași
Cea mai slabă jucătoare: Alexandra Cauc (#6 extremă UNTT)

CSU Belor Galați – FC Argeș Pitești 3 – 1 (14-25, 25-17, 25-7, 25-22)

roadelepamantului.ro
klap.ro

FC Ag a început în trombă, dar energia s-a dus repede și, în setul 3 a făcut doar 7p. Cam puține, am zice, pentru o echipă care se luptă să scape de retrogradare. 😉

Cea mai bună jucătoare: Mirela Șahpazova (#19 coordonatoare CSUB)
Cea mai bună de la FC Ag: Alina Stan (#12 coordonatoare)
Cea mai bună marcatoare: Mirjana Komlenović (#9 opusă FC Ag), 14p, 42%
Cea mai slabă jucătoare: Daniela Lupescu (#6 extremă FC Ag)

Înaintea ultimei etape, calculele se rezumă la atât: FC Ag trebuie să câștige contra UNTT cu 3–0, ceea ce nu pare greu. Dar la un singur set pierdut, FC Ag a retrogradat indiferent de ce se petrece în meciul al 2lea al zilei de mâine.
Chiar dacă FC Ag își îndeplinește obiectivul (3–0), Medicina mai are nevoie să câștige un singur set contra CSUB. Un set ca de aur…