DIVA (F) T3 (5) | URSULEȚII S-AU TREZIT * PINGUINUL BURDUHOS * 3 LUNGIMI DE UNDĂ * CLASAMENT

CSM Târgoviște – Rapid 3 – 0 (25-21, 25-14, 25-14)

Doar un set a rezistat în meci Rapidul și chiar în fața unui atac furibund al CSMT, cu opusa Meyer în prim-plan. Dar eficiența atacului rapidist a scăzut și mai mult în seturile 2 și 3, cu foarte multe mingi ratate de extremele Rogojinaru și Coman. Ambele din 51 de atacuri au făcut… -2 pct! (minus 2) După setul 2, care i-a aparținut lui Buterez, în setul 3 a revenit în prim-plan Meyer.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Leah Meyer (#7 centrală CSMT), 14p, eficiență a atacului 53%
Cea mai bună de la Rapid: Alexandra Spînoche (#4 coordonatoare)
Cea mai bună marcatoare: Rodica Buterez (#2 extremă CSMT), 18p, 32%:
Cea mai bună recepție: Andra Cojocaru (#7 libero Rapid)

Pentru CSMT urmează marea bătălie cu Blabla Blaj săptămâna viitoare.

creditfix.ro

CSM Lugoj – CS Medgidia 1 – 3 (22-25, 17-25, 25-18, 22-25)

CSML a început cu un atac foarte slab, dar „ursuleții s-au trezit” în setul 3 și au fost neiertători. Au avut 3 zvâcniri și în setul 4 (16-12), dar după un șir de 4 pct ale Medgidiei, au intrat la loc în hibernare. 😒

Cârpacii lui Brudiu iar au întârziat încărcarea statisticii, dar am găsit sursă.

Cea mai bună jucătoare și cele mai multe blocaje punctate: Milena Koprivica (#2 centrală CSML), 11p, 44%, 6 blocaje
Cea mai bună de la Medgidia: Marina Cojocaru (#15 coordonatoare)
Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Andreea Ordeanu (#17 opusă Medgidia), 20p, 45%
Cea mai bună recepție: Mihaela Albu (#6 libero Medgidia)

Jovana Gogić (coordonatoare Medgidia) a leșinat din cauza unei căderi de calciu (?) și a fost transportată cu ambulanța. A fost returnată echipei imediat după meci, nimic grav.
Medgidia, dacă bătea acasă pe Blabla, fezabil, era acum pe locul 2 în clasament!

Iar arbitrii de la Lugoj… oameni de omenie, țin, frate, cu echipa! Al 8lea și al 9lea jucător. Cel mai tare ne place de pinguinul acela burduhos, care a înghițit ditamai mingea! Nea Vasile Mușet Musette. Ce-ar fi ca viitoarele oaspete care ajung la Lugoj să-i cânte treaba cu „Ursuleții s-au trezit”, dar schimbând versurile:

♫ Pinguinul burduhos,
♫ Bună dimineața!
—–

De obieci, după 6 etape clasamentul începe să aibă o noimă.