DIVA F T4+5 (4) | Două meciuri palpitante * Setul campionatului * Duel Filipaș – Zadorojnai * Filipaș 34 * Matei 18p în 3 seturi

Știința Bacău – CSM Lugoj 3 – 2 (25-23, 23-25, 17-25, 25-20, 16-14)
Spectatori: 5?

Asta ziceam înainte de începutul campionatului: dacă echipele din acest campionat au valoare echilibrată, vom avea parte de meciuri echilibrate și palpitante.

Primul meci de azi a fost mai mult decât atât: total imprevizibil. În niciun moment al meciului n-ai fi putut prezice cine va câștiga.

CSML a început tare (0-5) și puteam crede că Știința a prins iar o zi leșinată. Adică 13-20?? Și apoi câte un breakpoint al Științei și scorul a ajuns la 19-23. Deci să câștige CSML. Greșit! Știința reușește o incredibilă revenire de 6 pct la rând! Setul 2 a fost câștigat de CSML, care a încercat să se desprindă de câteva ori, dar a fost ajuns din urmă. De la 20-20 Știința a reușit 1 breakpoint, dar CSML 2 și au fost de ajuns.

În setul 3 a fost o echipă băcăuană care a jucat mai prost decât arată scorul. Adică 0-8 și 1-10. Se zice mereu că partea cea mai tare a unui set este peste punctul 20 („money time”), dar uite că un început catastrofal distruge tot setul. După acest set rău, antrenorul Grapă a părăsit terenul, probabil i-o fi venit și lui rău văzând cum joacă elevele sale. Dar extrema Koleva, care fusese cea mai slabă jucătoare până în acel moment, s-a trezit în setul 4 și băcăuancele rămase fără antrenor au  blocat de-au rupt: 7 pct din blocaje. După cât se chinuiseră 3 seturi nimeni nu credea că mai pot supraviețui. Dar iată că s-a ajuns la setul 5. Lugojencele se instalează comod la conducere (2-6, 3-7), dar băcăuancele reușesc 3 pct la rând și parcă totul se resetează la 10-10. Cine-ar fi crezut? prima minge de set este a băcăuancelor, dar meciul nu e gata: 14-14. Opusa Științei Čikiriz face un punct din atac și extrema Koprivica (CSML) greșește în atac și așa se termină un meci palpitant, el mai sucit al campionatului de până acum.

Scorul blocajelor: 21-7!

Nici de data asta cârpacii lui Dimofte de la Voluntari n-au putut oferi o statistică profesionistă. Cifrele aberante de la blocaje se răsfrâng în tot tabelul și nu putem aprecia corect cine și ce a jucat.

Cea mai bună marcatoare: Nataša Čikiriz (#18 opusă Știința), 23p, 36%
Cel mai eficient atac: Katarina Čanak (#14 centrală CSML), 16p, 50%

CSO Voluntari – Rapid 3 – 2 (25-21, 21-25, 25-22, 20-25, 19-17)
Spectatori: 5

Dacă 110-110, scorul punctelor, nu înseamnă echilibru, atunci ce înseamnă? 😉 Al 2lea meci palpitant al zilei și din nou a fost foarte greu de prevăzut rezultatul final în timpul bătăliei. Doar micile detalii au dus la deciderea fiecărui set.

În setul 5, Voluntarii s-au distanțat la 10-6, dar s-a ajuns la egalul 11-11, apoi 14-14. Într-un final fierbinte, în care s-au duelat frumos opusele Filipaș (CSOV) și Zadorojnai (Rapid), Rapidul a avut 2 mingi de meci, apoi CSOV a avut una, apoi Rapid încă una și CSOV și-a fructificat-o pe următoarea. Dacă Zadorojnai a făcut 21 pct, Filipaș a sărit de 30 făcând recordul campionatului: 34 pct. Din acestea, 11 a făcut în primul set și 8 în setul 5! Mai avem nevoie de altă statistică pentru jucătoarea meciului?

Era evident că Filipaș avea nevoie de meciuri contra echipe de forță egală cu a Voluntarilor, ca să crească în îndrăzneală și în încredere. Se vede că acum se bucură mai mult de volei. Păcat de caracterul ei, care cam lasă de dorit.

Și la meciul acesta au fost aceeași cârpaci statisticieni voluntăreni.

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Loredana Filipaș (#8 opusă CSOV), 34p, 43%
Cel mai eficient atac: Natalia Silva (#3 centrală Rapid), 12p, 47% și Edina Selimović (#11 centrală CSOV), 10p, 47%.
Cea mai slabă jucătoare: Sonia Teianu (#10 centrală improvizată CSOV).

În aceste 2 meciuri voleibalistele au arătat mult chef de joc, spre deosebire de campionatele trecute vișănești, în care se dormea mult și se juca în dorul lelii (al badelui?). De asemeni, e interesant cum se întețește lupta pentru postul de opusă a naționalei. Se luptă Baciu, Căruțașu, Zadorojnai, Filipaș.

CS Medgidia – U NTT Data CN 3 – 0 (25-13, 25-6, 25-19)
Spectatori: 10

Venită cu numai 9 jucătoare, în majoritate rezerve, echipa clujeană s-a ținut bine doar până la 11-10 în primul set. După care au urmat 9 pct la rând ale gazdelor turneului. Setul 2 a fost probabil recordul campionatului: o diferență de 19 pct. Eficiența medie a atacului (set 2): 76%-18%. În setul 3, atacul clujean s-a ameliorat cât de cât.

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Adriana Matei (#11 extremă Medgidia), 18p!, 63%
Cea mai bună de la UNTT: nimeni
Cele mai multe blocaje punctate: Petruța Orlandea (#7 centrală Medgidia), 7
Cea mai slabă jucătoare: chiar căpitana Raluca Cocoș (#8 extremă UNTT)

Nici aici localnicii nu s-au sinchisit să încarce fișa statistică.