DIVA (F) T10-11 Ziua 4 (1) | Meciul campionatului * Limbosu mai ia o bătaie în aceeași sală * Și blăjeanca de oroare Sala Oru face istorie! * Comentatorul fals

Blabla Blaj – CSM Târgoviște (15-25, 25-19, 18-25, 25-19, 10-15)
Spectatori: în majoritate blăjeni limboși

Meciul anului, dacă a fost de un slab nivel tehnic, a fost totuși palpitant și asta din cauza evoluției scorului. După setul 1, ziceam că sigur câștigă CSMT. Blabla Blaj a început meciul în nota tradițională de amorțeală, cu un atac foarte slab (eficiență medie 20%!), de parcă revedeam meciul lor contra Yeșilyurt. Când am mai văzut că ZaDarko n-ar altă soluție decât să intre Rus, am zis „Trei seturi scurte”. Jucătoarea setului: centrala Meyer (CSMT), care i-a ținut locul destul de bine lui Trușkina.

După setul 2, ziceam că sigur câștigă Blajul. Blabla s-a trezit, iar atacul a devenit sprinten, cu extrema Milenković făcând 7p. A contat șmechereala lui Zakoč, care a schimbat locurile lui Baciu și lui Čelić, ceea ce pare a fi dat roade, creând confuzie în echipa adversă. După setul 3, ziceam că sigur câștigă CSMT, care a jucat constant cam tot meciul. Diferențele pe seturi au apărut din fluctuațiile Blajului. Opusa Casanova (CSMT) și-a adus aminte că ea e cea care trebuie să facă cele mai multe pct pentru echipă și cu 9p a mai recuperat din chiflele din primele 2 seturi. Baciu și Čelić au rămas interschimbate până la finalul meciului.

După setul 4, ziceam că sigur câștigă Blajul. Centrala Kocić a punctat mai mult. În setul 5, Blabla a început mai bine, a condus cu 2p, dar de la 7-6, CSMT a tras o salvă de 4p pe serviciul lui Casanova. Acolo s-a rupt setul. Casanova și Meyer au mai punctat exasperant pentru suporterii limboși și CSMT repetă isprava din turneele 4-5.

Meciul a fost plin de greșeli tehnice, unele incredibile, ambii antrenori fiind uluiți de ce le este dat să vadă la cel mai înalt nivel al campionatului.

Cea mai bună jucătoare: Jovana Kocić (#12 centrală Blabla), 12p, 64%
Cea mai bună de la CSMT: Leah Meyer (#7 centrală), 11p, 54%
Cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Heydi Casanova (#6 opusă CSMT), 26p, 42%. Totuși a și pierdut 13p.
Cele mai multe blocaje încasate:  Ioana Baciu (#1 opusă Blabla), 7
Cea mai bună recepție: Silvija Popović (#17 libero Blabla)
Cea mai slabă jucătoare: Bojana Čelić Marković (#16 extremă Blabla). Nu era etapa în care să marcăm și pe cele mai slabe jucătoare, dar facem o excepție fiind meciul campionatului. Čelić a fost cea mai slabă și la meciul de miercuri din Cupa Confruntării.

Organizatoarea turneului, cea căreia Limbosu însuși i-a dat titlul de cetățeancă de oroare a Blajului (dacă am scris corect), face și ea istorie precum prietenul pentru care a tras niște ani (și a ieșit din volei accidentată de Blestemul lui Avrămuț). Sala Oru a devenit azi „prima și unica” organizatoare de turneu al campionatului în 2 săli! La cererea lui Limbosu a aranjat ca meciurile Blajului să se desfășoare în Sala Polivalentă din Târgu Mș, acolo unde Limbosu tot adună amintiri plăcute: bătaia grozavă luată de la Conegliano, cea grozavă luată de la Yeșilyurt și acum cea importantă luată de la CSMT 😊

Pe celelalte echipe Sala Oru le-a expediat la sala Facultății de Medicină. Bre, organizatoarea lui Pește, dar niște statistici din cele 2 săli nu știi să încarci pe Internet? S-a lipit de tine cârpăceala de Blaj? Dar tribul ăla african ce mai face? 😂

Se zice că, după ce construiește Faraonul Limbosu arena sătească numită ZaDarko Arena, dacă mai apucă s-o termine, va pune numele unei săli interioare Sala Oru.

Colțul lui îNȘelaru

Marele, uriașul pseudojurnalist tevere este un tip „deosebit de” inteligent, dar îl părăsește o mare parte din ea când se apropie de microfon. Uneori arată habar n-are de terminologia de bază a sportului pe care-l comentează și pe care cică l-a practicat lustruind banca de rezerve. Auzi la el, cică setaveraj, punctaveraj 😂 Ce tâmpenie! Și doar i-am explicat de câțiva ani cum stă treaba. Nu se prinde de el.

Cică „atacantul fals”. 😂 Pricepem că nu vrei să te modernizezi, că ai rămas pe vremea lui Gheorghiu-Dej, dar stimate tolomac, ăla fals era un „ridicător fals”, nu un atacant fals! 😂 Cum să fie atacant fals, când este cel mai adevărat atacant al unei echipe??