DIVA (F) Turneul 6 (4) | Ultima zi a turului * Ulcior de Medgidia * Va mai fi retur?

CS Medgidia – CSM Târgoviște 1 – 3 (15-25, 25-23, 20-25, 25-27)

Nu sunt unul dintre acei proști care cred că norocul și-l face omul cu mâna lui. „Norocul” ți-l fac împrejurările și foarte des alți oameni (societatea). De cele mai multe ori nici nu-ți fac noroc, ci ghinion. De aceea, era puțin probabil ca Medgidia să mai repete o evoluție spectaculoasă e scorului ca în meciul de ieri contra lui Dinamo, când a anulat nu 5 mingi de meci, cum scrie scriitorul ăla nesimțit de la pagina clubului, ci 6! Ca apoi să producă acea surpriză (câștigarea meciului) nu chiar atât de mare, având în vedere starea fizică a dinamovistelor.

Poate și din cauza oboselii de după un meci de 5 seturi medgidencele n-au mai avut „norocul” de ieri. Ulciorul n-a mai mers la apă.

După un prim set în care 3 din cele 6 atacante medgidene folosite, au avut 0% eficiență a atacului, iar una 29 %, lucrurile s-au schimbat uimitor și a fost rândul târgoviștencelor să scadă în atac. Medgidia a câștigat setul în pofida multelor greșeli neforțate (9). În setul 3, Medgidia a scăzut iar în atac, dar a crescut la blocaj.

Setul 4 a avut o evoluție spectaculoasă a scorului. La 4-11, nu mai erau speranțe mari pentru Medgidia. Ce să mai zicem de 14-21? Și au venit 6 pct la rând din partea oaspetelor! Apoi, la 20-24, medgidencele au anulat 3 mingi de meci, apoi încă una, cu extrema Matei în prim-plan. Dar miracolul din ajun nu s-a mai repetat și Casanova și Sobolska au încheiat meciul.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Dominika Sobolska (#15 centrală CSMT), 11p, 54%
Cea mai bună de la Medgidia: Jovana Gogić (#3 coordonatoare)
Cea mai bună marcatoare și cei mai mulți ași: Heidy Casanova (#6 opusă CSMT), 30p!, 47%, 5 ași

Dinamo – FC Argeș 3 – 0 (25-12, 25-11, 25-16)

Cea mai bună jucătoare: Nasea Dimitrova (#6 centrală Dinamo)

CSU Belor Galați – Blabla Blaj 0 – 3 (20-25, 13-25, 20-25)

Cea mai bună jucătoare: Jovana Kocić (#12 centrală Blabla Blaj)

Știința Bacău – CSO Voluntari 3 – 0

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Cea mai bună jucătoare: Georgiana Faleș (#12 centrală Știința)

Dacă putem trece peste uluiala de a vedea echipă gălățeană condusă de 3 chelneri (așa s-au înfățișat îmbrăcați Prințul Paul cel Fudul și ai lui!), ne întrebăm cum va continua campionatul. Și dacă va continua. În acest sistem haotic livrat de proștii lui Cojocaru, noțiunile de tur și retur nu mai au sens. „Returul” ar fi doar un tur repetat.

Deocamdată e ceață totală în federație. La fel de ceață e și cu cupa RO. E posibil să se reia campionatul într-o forma sau alta spre finalul lui ianuarie.