DIVA (F) Turneul 7/1R Ziua 3 (1) | Medgidia se bronzează! * CSOV, set de 9 pct

CS Medgidia – Știința Bacău 3 – 0 (25-23, 25-16, 25-13)
Spectatori: 30

Se pare că echipă din Medgidia este una timidă, sfioasă. Așa a început meciul, ceea ce a permis oaspetelor să ajungă imediat la 4-5 pct în față. De la 7-12, în primul set, gazdelor le-a trecut sfiala și au făcut 4 pct la rând. Apoi încă un șir de 3 pct, dar curând contracarat de băcăuance. Opusa Čikiriz (Știința) a anulat 2 mingi de set, dar gazdele au câștigat setul.

Cu sfiala dusă de tot, atacantele gazde le-au bombardat pe oaspete din toate direcțiile și au ajuns la un incredibil 10-1. Ce putea fi mai rău pentru Bacău? 14-2! Ca la un meci de junioare, a fost rândul Bacăului să facă 8 pct la rând și să-și reaprindă speranța. Dar gazdele și-au revenit și au mai tras două serii de câte 4 pct și au încheiat setul cu un as al coordonatoarei Cojocaru. Deși diferența din setul 3 a fost mai mare, ea s-a acumulat domol, breakpoint cu breakpoint. Ambele ofensive au scăzut în forță, dar oaspetele au comis 13 greșeli neforțate. Petra (Medgidia), Faleș (Bacău) și Kasprzak (Bacău) au avut zero reușite în atac în setul 3.

Cea mai bună jucătoare: Adriana Matei (#11 extremă Medgidia), 15p, 48%
Cea mai bună de la Știința, cea mai bună marcatoare și cel mai eficient atac: Nataša Čikiriz (#18 opusă), 16p, 56%
Cea mai bună recepție: Mihaela Albu (#6 libero Medgidia)
Cea mai slabă jucătoare: Kinga Kasprzak (#11 extremă Știința)

Cu această victorie adusă de extremele nervoase, Medgidia rezolvă treaba cu una dintre pretendentele potențiale la locul 3, se distanțează de Dinamo și astfel începe să-și consolideze bronzul 😉

CSM Târgoviște – CSO Voluntari 3 – 0 (25-19, 25-9, 25-21)

CSMT a continuat să joace cu Trușkina drept opusă în absența opusei de drept, Heydi Casanova (accidentată?). CSOV nu a avut niciun as în tot meciul.

Cea mai bună jucătoare și cel mai eficient atac: Dominika Sobolska (#15 centrală CSMT), 10p, 80%
Cea mai bună de la CSOV: Marija Milović (#12 centrală), 4p, 20% (vă dați seama cum au fost celelalte de sub ea!)
Cea mai bună marcatoare: Loredana Filipaș (#8 opusă), 17p, 38%
Cea mai bună recepție: Ghergana Dimitrova (#1 extremă CSMT)
Cea mai slabă jucătoare: Aleksandra Cvetičanin (#3 extremă CSOV)