DIVA (F) Turneul 7/1R Ziua 3 (2) | Două Kocić joacă la Blaj? * Šegrt se răzbună, da’ num-o țâră * Ghinion la Pitești * Turneu fără carcalac

Blabla Blaj – CSM Lugoj 3 – 1 (25-20, 20-25, 25-14, 25-15)
Spectatori: 30, știe el Limbosu să-și organizeze galeria și pe pandemie!

Lugojencele n-au fost defel intimidate în primul set și s-au luptat de la egal la egal cu blăjencele. Au pierdut setul doar din cauza greșelilor neforțate. Setul 2 a venit ca o surpriză. După 12-12, CSML a condus tot timpul și, dacă n-a mai avut greșeli neforțate, a făcut ce trebuia să facă și în primul set: a câștigat setul. Condusul de către oaspete a continuat și în setul 3, cam până la jumătate, când Šegrt a considerat că e gata gluma și a băgat-o pe Georgiana Popa în locul lui Zelenović. În același timp, opusa Kocić cea lugojeană a început să „greșească”, să cam joace pentru adversare. Setul 4 a fost echilibrat până la jumătate, de unde Blabla s-a desprins încet, dar sigur, având 2 jucătoare Kocić, din care una în terenul lugojean. 😉

Nici nu ne-ar trece prin cap să zicem că Šegrt ar fi prieten bun cu ZaDarko Arena și i-ar fi dat meciul, cu excepția unui set drept răzbunare pentru că jucătoarele de la Lugoj s-au covidit la Blaj în primul turneu, de a pierdut CSML o grămadă de puncte apoi… Nici nu ne putem permite să spunem că opusa Nina Kocić ar fi vândut meciul… Putem doar observa cu uimire cum se prăbușește ea fix la meciurile cu Blajul. În turneul 1, în meciul contra Blabla, a fost cea mai slabă jucătoare făcând 8 pct și pierzând 11 (egal -3!), iar acum tot așa a făcut 12 pct și a pierdut 15 (egal -3!). Posibil să aibă fata o alergie la aerul de la Blaj sau un complex în fața lui ZaDarko Arena. Așa opusă ești tu, bre Coțici? Să ai bilanț negativ într-un meci?

La fel, minus 3 a făcut și extrema lugojeană Sekulić. Mai rău decât liberoul Popa?

Cea mai bună jucătoare: Maja Aleksić (#8 centrală Blabla), 6p, 36%
Cea mai bună de la CSML: Milena Koprivica (#2 centrală), 13p, 42%
Cea mai bună marcatoare, cel mai eficient atac și cei mai mulți ași: Bojana Milenković (#18 extremă Blabla), 21p, 48%, 5 ași
Cea mai bună recepție: Silvija Popović (#17 libero Blabla)
Cele mai slabe jucătoare: Nina Kocić (#10 opusă CSML) și Anastasija Sekulić (#15 extremă CSML)

A arbitrat la tușă iar Hoața de la Blaj, ploada Raluca a lui Rotar Limbosu. Nu știm ce vrăji o fi făcut, dar lui Šegrt nici că i-a păsat. 😊

FC Argeș – CSU Belor Galați 0 – 3 (14-25, 19-25, 23-25)

După 2 seturi slabe ale gazdelor, a venit setul 3, în care ambele echipe au greșit masiv. Pe acest fond, FC Ag s-a strecurat până la 23-21. Acuma… ce ghinion să ai, când ești cât pe ce să câștigi un set și-ți fac adversarele 4 pct la rând? Cine o fi cu ghinionul, Cristina? 😉 Că și-n meciul cu Rapid tot cam pe bază de ghinion a fost, nu? 😉

Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Lara Vukašović (#2 opusă CSUB), 18p, 50%
Cea mai bună de la FC Ag: Nina Jakić (#5 centrală), 7p, 45%
Cel mai eficient atac: Andrea Laković (#9 centrală CSUB), 12p, 60%
Cea mai bună recepție: Nikolina Božičević (#5 libero CSUB)
Cea mai slabă jucătoare și cei mai mulți ași încasați: Mirjana Komlenović (#9 extremă FC Ag), 6

A fost aceasta primul turneu feminin din campionat, în care carcalacul n-a mai distrus șansele vreunei echipe. Odată cu scăderea procentajului de infectați, situațiile neplăcute vor dispărea cu totul.