DIVA (M) 2023 Confruntarea pentru bronz | Craiova profită din plin de meciurile de acasă * Și de ajutorul lui Serei * Clasamentul final * LeLică, găbai

(meciul 4)
SCM U Craiova – Dinamo București 3 – 2 (25-23, 25-20, 23-25, 23-25, 18-16)
Spectatori: 500?

Se putea meci mai tensionat? Oltenii motivați de ocazia extraordinară de a încheia disputa câștigând încă un meci acasă, iar dinamoviștii luptând pentru ultima șansă. Așa s-a și echilibrat treaba după primele 2 seturi câștigate de gazde. În setul 5, n-am descifrat de ce, deși am reluat bucata de video de câteva ori, centralul Mihalcea (#5 Dinamo) și-a manifestat o nemulțumire. Arbitrul principal, Cristian Serei, l-a și altoit cu sete cu un cartonaș roșu. Aici știm de ce: ca să le ajute pe gazde. Dacă n-ar fi fost acel punct, Dinamo ar fi câștigat setul cu 13-15. Ajutorul lui Serei a permis gazdelor să prelungească finalul setului și să-l câștige pe 2 greșeli succesive în atac ale lui Čuk (#9 extremă Dinamo).

Cel mai bun jucător: Ștefan Lupu (#14 central SCMU), 11p, 64%
Cel mai bun de la Dinamo: Răzvan Mihalcea (#5 central), 10p, 40%
Cel mai bun marcator și cel mai eficient atac: Filip Kovačević (#19 extremă SCMU), 24p, 55%
Cele mai multe blocaje punctate: Răzvan Mihalcea, Filip Kovačević și Robert Călin (#9 central SCMU), câte 6
Cele mai multe blocaje încasate: Gabriel Cherbeleață (#11 opus Dinamo), 9!
Cea mai bună recepție: Vinicius Dos Santos (#10 extremă SCMU)
Cei mai slabi jucători: Gabriel Cherbeleață și Laurențiu Lică (#11 opus SCMU)

Scor cumulat: 3–1. SCM U Craiova ia medaliile de bronz.

Cică fuse ultimul meci oficial al jucătorului LeLică, care s-a ținut bine până la 43 de ani. Rămâne decan de vârstă al diviziei A, dacă va mai juca la toamnă, Ciprian Neamț (central Știința Explo Baia Mare), 42 ani.

LeLică probabil merită felicitări din partea suflării voleibalistice. Noi ne amintim cu drag de el, când i-am cerut să fie alături de noi în lupta împotriva Ghiulangiului fioros, iar el, LeLică, a preferat să fugă ca un laș. Nu numai ca un laș care a fost ușor prostit de bârfele lui îNȘelaru, ci și ca o pițipoancă blocăcioasă de fezbuc. Și l-a mai intoxicat și pe amicul lui, credulul Cristian Bartha. Dar trebuie să-l înțelegem. În timp ce Ghiță Bombiță a disprețuit voleiul feminin, el a iubit voleiul masculin, iar LeLică i-a fost ca un copil de suflet. Iubirea le-a fost reciprocă. Te cheamă Ghiulangiul la o cafea, bă LeLică! 😉

Odată cu acest meci s-a încheiat și campionatul masculin.