DIVA (M) 2024 E1.17r | Meciul etapei * Final cu 4 puncte la rând * Forțarea serviciului egal greșeală neforțată * Surpriza etapei la Constanța

Arcada Galați – SCM U Craiova 3 – 0 (25-15, 25-21, 26-24)
Spectatori: 600

Arcada a început în forță și și-a asigurat încă de la început un ecart confortabil. Hugo Hamacher (extremă Arcada) și Aaro Nikula (opus Arcada) au fost foarte productivi, în timp ce extrema craioveană Wilfrido Hernández a dat-o-n fasole. În setul 2, SCMU a jucat la fel de bleg, dar gălățenii au cedat multe punte din greșeli neforțate, mai ales la serviciu. Setul 3 a fost în oglindă cu setul 2. Craiovenii au atacat mai bine, dar au făcut multe greșeli neforțate. Finalul de meci a fost uluitor. La scorul 22-24 (SCMU cu 2 mingi de set), Arcada a făcut 4 puncte la rând!

SCMU a reușit onorabilul 60, doar cu ajutorul punctelor făcute cadou de gazde.

Cel mai bun jucător: Javad Karimisouchelmaei (#14 coordonator Arcada)
Cel mai bun de la SCMU: Robert Călin (#9 central), 6p, 62%
Cel mai bun marcator, cel mai eficient atac: Aaro Nikula (#13 opus Arcada), 21p!, 62%
Cel mai slab jucător: Wilfrido Hernández (#4 extremă SCMU)

biciclop.eu

După acest meci, SCMU pierde legătura cu podiumul, dar sistemul tâmpit al lui Universitalu Cojocaru, îi va mai da o șansă în jocurile suplimentare.

Și prostul de comentator local de fezbuc folosește exprimarea imbecilă „a luat o opțiune”! 😄 Se vede că nu știe ce înseamnă „opțiune”.

În meciul televizat

Rapid București – SCM Zalău 3 – 1 (25-20, 20-25, 25-16, 25-21)
Spectatori: 200

Seturile 1 și 4 au fost cu volei mai serios, deși ambele câștigate de Rapid. Celelalte seturi au avut parte de câte o echipă care a jucat foarte prost.

SCMZ a greșit mult neforțat, mai ales la serviciu. Culmea voleiului: să execuți un serviciu în forță pentru a face o greșeală neforțată 😊
Scorul greșelilor neforțate: 16-30.

Cei mai buni jucători: Dejan Vincić (#9 coordonator Rapid) și Cristian Bartha (#10 coordonator SCMZ)
Cel mai bun marcator, cei mai mulți ași: Amir Ghafour (#10 opus Rapid), 24p, 52%, 4 ași
Cel mai eficient atac: Nicholas Marechal (#16 extremă Rapid), 19p, 65%
Cele mai multe blocaje punctate: Alejandro Vigil (#99 central SCMZ), 5
Cel mai slab jucător: Victor Simões (#23 extremă SCMZ)