DIVA (M) 2024 E1.21r | Meciul etapei * Arcada pierde din viteză la mal * Dinamo câștigă deși n-a avut atacant opus

Corona Brașov – Dinamo București 1 – 3 (17-25, 25-15, 21-25, 25-27)
Spectatori: 250?

ottobroker.ro

Dinamo a început în forță cu un set cu o eficiență medie a atacului de 78%! Gazdele, deși n-au jucat rău în primul set, au răspuns similar în setul 2 (71%). Setul 3 a cam trenat. Atacul ambelor echipe a scăzut, iar brașovenii au greșit ceva mai mult. Lupta s-a întețit din nou în setul 4. Corona a dominat prima jumătate a setului (16-11), dar dinamoviștii au recuperat (18-18) și au avut 3 mingi de meci.

Cel mai bun jucător: Rusmir Halilović (#11 coordonator Corona)
Cel mai bun de la Dinamo: Răzvan Mihalcea (#5 central), 8p, 62%
Cel mai bun marcator: Sérgio Felix Júnior (#18 extremă Dinamo), 20p, 55%
Cel mai eficient atac: Augusto Colito (#1 Corona), 17p, 63%
Cea mai bună recepție: Allan Verissimo (#6 extremă Corona)
Cel mai slab jucător, cele mai multe blocaje încasate: Mohammad Barbast (#12 opus Dinamo), 5

Deocamdată ambele echipe își păstrează locurile în clasament, dar, după meciurile restante, e probabil ca Corona să cadă de pe 1 pe 3. Dinamo așteaptă confruntările cu SCM U Craiova, mai întâi în ultima etapă și apoi în jocurile suplimentare (playoffs).