DIVA (M) 2024 Etapa 1.5 | Meciul zilei * Iftime (Steaua) schimbă soarta meciului

Dinamo București – Steaua București 2 – 3 (25-17, 25-22, 22-25, 22-25, 10-15) (104-104)
Spectatori: 600

Cu un număr destul de bun de spectatori, neobișnuit pentru ultimii ani în sala Dinamo la volei, derby-ul (cu adevărat derby, după definiție!) n-a dezamăgit. Spectacolul a fost  interesant și ca joc și ca evoluție a scorului. Totuși ambele echipe au început prost. Dinamo a făcut nu mai puțin de 10 greșeli neforțate în primul set, dar Steaua n-a mai putut face prin munca ei proprie decât 7p. Abia din setul 2 jocul a intrat pe un făgaș mai profesionist. Dacă Dinamo a câștigat și setul 2, antrenorul Kotnik (Steaua) s-a chitit s-o înlocuiască pe extrema mână-moartă Wiese cu Iftime. Acesta, deși a primit foarte puține pase, a acoperit gaura stelară. Dacă balanța a ajuns în final la echilibru perfect ca număr de puncte realizate, Steaua a fost echipa care a punctat mai mult în setul decisiv, câștigat pe seama atacului de eficiență 82%!

Cel mai bun jucător: Robert Viiber (#2 coordonator Steaua, Estonia)
Cel mai bun de la Dinamo: Ryu Yamamoto (#17 coordonator)
Cel mai bun marcator, cel mai eficient atac: Mircea Peța (#7 extremă Steaua), 25p, 49%, dar și 11p pentru adversari și cele mai multe puncte cedate în atac: 4+3
Cea mai bună recepție: Santiago Arroyo (#2 libero Dinamo, Argentina)
Cel mai slab jucător: Lukasz Wiese (#13 extremă Steaua)