DIVA (M) Etapa 1.4 | Meciul etapei * Dinamo continuă marșul * Deziluzia Bălean * 3 marcatori cei mai buni

magnolia.ro/

Zalău 113 – Dinamo 1 – 3 (23-25, 17-25, 25-21, 12-25)

ottobroker.ro

TVR pare să-și fi făcut un obicei din a transmite meciurile lui Dinamo, dar pe bună dreptate, deoarece Dinamo a întâlnit în perioada asta, în general, câteva dintre echipele puternice, fiind la rândul ei o echipă puternică. Chiar în setul 3, cel de relaxare, Dinamo a păstrat un scor rezonabil. După care a venit setul de nimicire. Dacă, în meci, la atacuri a fost un echilibru (dacă vă vine să credeți), la celelalte capitole, dinamoviștii au dominat. Scorul blocajelor: 8-14

Cel mai bun jucător și cele mai multe blocaje punctate: Răzvan Mihalcea (#5 central Dinamo), 11p, eficiența atacului 83%, 6 blocaje
Cel mai bun de la Zalău: Aleksandar Minić (#1 opus), 16p, 53%
Cei mai bun marcatori: Aleksandar Minić, Ewoud Gommans (#6 extremă Dinamo), 16p, 54%, Gabriel Cherbeleață (#11 opus Dinamo), 16p, 48%
Cel mai eficient atac: Božidar Čuk (#9 extremă Dinamo), 12p, 59%:
Cea mai bună recepție: Bruno Belle Ruivo (#2 libero Zalău)
Cei mai mulți ași încasați, cele mai multe blocaje încasate și cel mai slab jucător: Rareș Bălean. Este fascinant cum e ridicat în slăvi câte un jucător român (sau câte o jucătoare) doar pentru că ajunge să joace în străinătate la o echipă unde e și el o rezervă acolo. Mult-pompatul Bălean a făcut 11p în 4 seturi și a pierdut 16p! Bilanț minus 5.

Vișănelul Feher l-a pus pe arbitrul principal de partea cealaltă față de public, dar, ironia sorții, nu mai are public. Proștii lui n-au reușit să încarce fișa statistică pe Internet.