DIVA (M) T14 (1-4) Ziua 2 | Meciul turneului o fâsâială * Arcada campioană * Zalău pierde rușinos * Clasamentul deja stabilit

magnolia.ro/

Arcada Galați – Zalău 113 3 – 0 (25-15, 25-17, 25-17)

Meciul care se anunța cel mai palpitant al turneului a fost cea mai mare fâsâială. Zălăuanii au fost mult prea mulțumiți cu locul 2, ca să-și încerce norocul. După setul 2 al acestui meci, care nici nu merită comentat, Arcada a devenit matematic campioană și câștigă titlul pe bune după ce anul trecut l-a obținut ilegal.

Scorul așilor: 14-1! Scorul blocajelor: 13-6.

Cel mai bun jucător: Mihai Tarță (#1 opus Zalău), 12p, 69%
Cel mai bun de la Arcada și cel mai eficient atac: Filip Šestan (#11 extremă), 11p, 75%
Cel mai bun marcator: Niels Klapwijk (#13 opus Arcada), 16p, 48%
Cele mai multe blocaje punctate: Aleksei Nalobin (#5 central Arcada), 5
Cei mai mulți ași încasați: Andrei Mihălescu (#5 extremă Zalău), 5
Cel mai slab jucător: Nicolas Santos (#10 central Zalău)

creditfix.ro

SCM U Craiova – Steaua Buc 3 – 1 (25-23, 21-25, 29-27, 25-23)

Poate cea mai ciudată evoluție a scorului de azi. În primul set, Craiova a ajuns la 19-15 și era să piardă setul. În setul 2, Craiova a ajuns la 16-11 și l-a pierdut. În setul 3, Steaua a ajuns la 6-13 și l-a pierdut. În setul 4, Craiova a ajuns la 21-13 și era să-l piardă.

Steaua s-a luptat serios pentru șansa la locul 3, dar nu i-a ieșit.

Cel mai bun jucător: Ewoud Gommans (#6 extremă SCMU), 16p, 50%
Cel mai bun de la Steaua: Nicolae Ghionea (#3 central), 11p, 54%
Cel mai bun marcator și cel mai eficient atac: Gabriel Bontea (#14 opus Steaua), 18p, 50%
Cele mai multe blocaje punctate: Stefan Kovačević (#7 central SCMU), 7
Cea mai bună recepție: Marino Marelić (#18 extremă SCMU)
Cel mai slab jucător: Silviu Suson (#15 extremă SCMU)

gave.ro
GAVE.RO Camere de supraveghere

Ultima etapă a campionatului le găsește pe toate cele 4 echipe cele mai bune înțepenite pe locurile de clasament. Nu se mai poate schimba nimic.