(CE-F, Sub-18)
România – Serbia 3 – 2 (25-21, 25-21, 18-25, 24-26, 15-13)
Durată: 2h23
Spectatori: 150

Cea mai bună jucătoare, cea mai bună marcatoare și cele mai multe puncte din atac: Adelina Budăi ( #1 extremă RO), 24 pct, respectiv 21 pct

Cel mai eficient atac: Adelina Budăi

Cea mai bună recepție: Andra Artin ( #9 extremă RO) și Jovana Mirosavljević ( #12 libero Serbia)

Cei mai mulți ași: Bianca Pașca ( #10 coordonatoare RO), 5

Cele mai multe puncte din blocaj: Isidora Rodic ( #4 centru Serbia), 4

Fetele noastre au început primul set (ca și următoarele 3) mai lent, cam rămînînd în urmă cu scorul. Se cunoaște că s-au antrenat la Blaj 😉 Așa încep seturile echipele de acolo 😉
Treptat, au pus stăpînire pe situație și au atacat furibund, au blocat foarte bine, dar au și făcut multe greșeli neforțate. Serbia nu a mai contat.
În setul 2, Serbia și-a revenit, a atacat mai mult și mai bine, dar fetele noastre nu au cedat, și-au redus din greșeli și au avut iar un blocaj foarte bun. 2–0.
În setul 3, Serbia a făcut totul mai bine: servicii, atacuri, blocaje. Și a cîștigat lejer.
Setul 4 a fost cam ca setul 1 în oglindă, cu Serbia fiind mult mai activă, dar și greșind mult. Dar nu a greșit cînd a fost cel mai important, pe final de set.
Setul 5 a fost foarte palpitant, diferența de scor niciodată mai mare de 3 pct, dar româncele au dat dovadă de tărie de caracter și au dirijat scorul spre 12-12 și spre 13-13 și spre palpitații!
Și scorul general la puncte demonstrează ce luptă aprigă a fost: 107-106!

Fetele noastre au arătat un joc legat, o tehnică bună, curaj și dorință de victorie. Nu a semănat deloc cu ce au făcut senioarele anul trecut! Dacă au învins Serbia, una dintre favorite, perspectivele sînt luminoase. Victoria lor este entuziasmantă, așa cum mi-au transmis mai mulți membri ai grupului prin mesaje personale. Inclusiv Valerijan Luka a transmis sportiv felicitări echipei noastre.

Din păcate, și în Olanda sînt vișănei, de s-a stricat transmisia video din setul 2, de cînd nu s-au mai văzut decît cadre izolate la fiecare 5-6 secunde. În mod ciudat, transmisia paralelă (grupa cealaltă) a mers bine.

Mîine de la ora 1800: România – Polonia.

2 thoughts on “FINALA TURNEULUI OLIMPIC DIN 2024! (CE-F, Sub-18) România – Serbia 3 – 2 (25-21,…

1. Felicitări pentru victorie! Trebuie să fim mândri pentru această reușită. Cu toții câștigăm și, inevitabil cu toții pierdem. Această delegație reprezintă România. Din Târgu-Mureș : hai România!