LC 2022 (M) Runda 1 retur | Șvaițer marca Arcada în setul de aur

ČEZ Karlovarsko – Arcada Galați 3 – 2 (25-19, 22-25, 32-30, 22-25, 15-9) SA: 15-10

După ce a câștigat un set, egalând scorul, Arcada a avut setul 3 în mână, dar Raič și Talpă au atacat în bălării. Arcada a început bine setul 4, cu o diferență de 4p, care s-a topit până la 11-11. Totuși gălățenii au luptat și au ajuns la 16-21 și au câștigat setul, asigurându-și măcar accesul la setul de aur. După ce cehii au egalat la seturi, setul 5 a mers prost pentru noi încasând blocaje. Centralul Patočka ne-a blocat de ne-a zăpăcit, chiar dacă nu apare în statistică cu multe blocaje punctate.
În setul de aur, cehii ne-au terminat cu așii și și-au făcut punctele incredibil de ușor prin șvaițerul gălățean, în timp ce noi ne-am chinuit.

Cel mai bun jucător și cel mai eficient atac: Lukasz Wiese (#13 extremă ČEZ) 27p, 63%
Cel mai bun de la Arcada: Filip Šestan (#11 extremă), 21p, 54%. Vă dați seama… cel mai bun de la Arcada e cel care a încasat 3 ași!
Cel mai bun marcator: Patrik Indra (#23 opus ČEZ), 30p, 60%
Cea mai bună recepție: Alejandro Toro (#9 extremă Arcada)
Cel mai slab jucător: Adam Zajicek (#5 central ČEZ)

Scorul în tur: 2–3. Punctaj cumulat: 3–3. ČEZ Karlovarsko câștigă setul de aur și merge în runda a 2a a LC, unde va juca contra Mladost Zagreb/ Budva Volley.

Arcada Galați cade în Cupa CEV (32imi), unde va juca contra altei echipe cehe, Lvi Praga, primul meci acasă (9-11 nov), iar returul pe 17 nov. După 3 etape, Lvi Praga e pe locul 2 în clasamentul ceh după Karlovarsko.

„Karlovarsko” se referă la stațiunea Karlovy Vary (băi termale), destul de cunoscută printre români pe vremea lui Ceașcă.

S-au împuținat echipele cu care ar putea juca Zalău 113 în Cupa CEV. Au mai rămas [[un perdant dintre Bigbank Taru (EST)/ Sport Lisboa Benfica (POR)/ Ford Levoranta Sastamala (FIN)] // Modena Volley (ITA)]. Nu ne mai facem că nu știm, tot vine Ngapeth la Zalău.