LC2018F Semifinala 2 * O semifinală cît o finală și un set 5 cît…

LC2018F Semifinala 2 * O semifinală cît o finală și un set 5 cît un meci!

Imoco Volley Conegliano – VakıfBank Istanbul 2 – 3 (22-25, 21-25, 25-17, 25-15, 14-16)
Spectatori: 4000!

Ce meci! Ce set 5!
După primele 2 seturi credeam că Imoco V joacă bine, dar e destul de slabă pentru a fura un set de la VakıfBank. Credeam că va fi un scurt 0–3. Dar au urmat alte 2 seturi în care Imoco V a șters podelele cu VakıfBank. A fost mai degrabă un fel de bambilici la nivel înalt. Poate și pentru că în setul 4 Guidetti a ținut-o pe Zhu la odihnă intenționat? În setul 4 Guidetti a cam jucat cu rezervele.
Iar setul 5 a fost de poveste. Turcoaicele au atacat furibund, mai ales prin Zhu, care a făcut jumătate din puncte. Astfel ele au făcut mai multe puncte din atac, dar le-au venit și 4 blocaje înapoi în cap. Setul s-a încheiat cu un punct din contestație video și cu tristețea noastră că nu s-au putut califica ambele echipe.
Scor la puncte: 107-98!
Cea mai bună jucătoare și cea mai bună marcatoare: Samantha Fabris ( #13 opusă Imoco V Conegliano), 28 pct, 52%.
Cea mai bună de la VakıfBank: Zhu Ting ( #2 extremă), 24 pct, 55%.
Puncte din blocaj: Milena Rašić (16 centrală VakıfBank), 5.
VakıfBank Istanbul merge în finală.
Imoco Volley Conegliano merge la meciul pentru bronz. (Cu Robin De Kruijf pe acolo, echipată și disponibilă pentru autografe, dar accidentată).

2 thoughts on “LC2018F Semifinala 2 * O semifinală cît o finală și un set 5 cît…

1. Serios, aceste 2 echipe meritau să ajungă în finală! S-a văzut clar diferența de nivelul din acele 2 meciuri a semifinalei.