# **LC2020 (F) R4E6 |** SFERTURI TURCO-ITALIENE * **LIMBOSU** SUB MARIȚA! * IAR #CEDĂ_BLAJUL 😀

**A Carraro Imoco Conegliano – Nantes VB 3 – 0 (25-23, 25-19, 25-17)
**Spectatori: 2803

Nu se poate spune că Nantes nu s-a zbătut cât a putut. S-a luptat pentru fiecare minge, a și condus lejer în setul 2, dar nu te poți pune cu o echipă care are o opusă ca **Egonu**. (Aviz celor care cred că apărarea câștigă meciul! 😀 Meciul se câștigă pe puncte.) Scorul punctelor din atac: 54-31!

*Cea mai bună marcatoare*: **Paola Egonu** ( #18 opusă Conegliano), 22p, 61%.

klap.ro

**Clasamentul final al grupei D**

1. A Carraro Imoco Conegliano 6 victorii 17p (CALIFICATĂ ÎN SFERTURI)
2. Nantes VB 3v 9p r/s 0,9 r/p 0,99
3. Blabla Blaj 3v 9p r/s 0,9 r/p 0,94
4. Vasas Óbuda Budapesta 0v 1p

**Conegliano **se califică în sferturi alături de: **Eczacibași VitrA, Fenerbahce, VakifBank, Savino Del Bene Scandicci, Igor Gorgonzola Novara, Alianz MTV Stuttgart **și **Dinamo Moscova**.

Blabla Blaj termină pe locul **12/13** în funcție de ce „surpriză” ar putea face imediat ŁKS Commercecon Łódź contra Novarei. Novara e deja calificată și nu mai are de ce să se strofoce. O victorie a lui Łódź ar coborî pe Blabla pe locul **13** în clasamentul cumulat al grupelor.

Evoluția jucăricii lui **Limbosu** în faza grupelor, în clasamentul cumulat (după fiecare etapă): **18, 18, 16, 15, 14, 12**. Ehehei… dacă mai erau vreo 5 etape!… 😀

ottobroker.ro

Remarcăm că echipa bulgărească, Marița Plovdiv, fără nicio vedetă (poate în afară de coordonatoarea **Kitipova**) și sigur cu buget mult mai mic, termină deasupra **Limbosului**! Asta arată clar defecțiunile grave din clubul blăjean. Dar peștele de la capul lui **Limbosu** se împute. Care cică l-a dat afară pe generalul **Bacșiș **(și director) tocmai pentru că nu s-au înțeles la strategia echipei.

Mai avem totuși români în Liga Campionilor: **Alexandra Botezat** (centrală Conegliano) și antrenorul **Gheorghe Crețu**, care e de așteptat că se va califica cu Kuzbass Kemerovo (M).

Sferturile de finală (M+F) vor avea loc pe 3-5 mar și 10-12 mar.

2 thoughts on “# **LC2020 (F) R4E6 |** SFERTURI TURCO-ITALIENE * **LIMBOSU** SUB MARIȚA! * IAR #CEDĂ_BLAJUL…