# **LEAg 2019 FINALA tur |** UN MECI ENTUZIASMANT ȘI A 7A VICTORIE LA…

# **LEAg 2019 FINALA tur |** UN MECI ENTUZIASMANT ȘI A 7A VICTORIE LA RÎND! * BRAVO, ROMÂNIA!

**(M) Grecia – România 2 – 3 (25-20, 28-30, 25-20, 23-25, 10-15) (111-110)**

Spectatori: 1100 (de 10 ori mai mulți decît la Alexandria leșinatului **Augustin Ioan**)
Durata: 2h24

Naționala masculină a RO trece prin momente istorice. Din august s-a schimbat ceva serios în bine și voleibaliștii noștri ne arată un alt fel de volei și o altă atitudine. Pentru că de multă vreme n-am mai urmărit așa un meci de frumos, mult mai palpitant decît fotbal sau Halep. 😀

klap.ro

Grecii au început setul 1 în forță, punîndu-l la treabă imediat pe opusul Nikos Zoupani, care avea să ne facă multe momente fripte. Dar nu numai el, ci și ceilalți atacanți greci ne-au tras niște bombe incredibile. Și serviciul lor a fost mai bun. Cu greu am terminat la 5 puncte în spate.
În setul 2, am crescut la serviciu (cu niște ași senzaționali ai lui **Bartha**) și la blocaj, iar ineficientul opus **Le-Lică** a fost schimbat cu Matei Ciprian, care s-a descurcat mult mai bine. Grecii au avut 5 mingi de set, dar noi am cîștigat setul la prima noastră minge de set.

Setul 3 a fost pierdut pe seama celor multe greșeli neforțate, pentru că la celelalte aspecte ale jocului am fost superiori.
În setul 4, deja iureșul grecesc s-a dizolvat în oboseală și am ajuns să conducem la 7 pct diferență: 12-19. Cînd credeam că avem setul în buzunar, *hopa ( Ώπα!) *a venit un nor de greșeli neforțate și grecii au făcut 6 pct la rînd. Multe servicii românești au fost afară fără nicio idee de risc tactic. Cu greu am reușit să rămînem în față și să cîștigăm setul la limită.

Setul 5 a fost o minune de set 🙂 Am terminat-o cu greșelile neforțate, doar una față de cele 4 ale grecilor mai obosiți decît noi, și am obținut victoria.

Am cîștigat acest meci ținîndu-ne ferm pe picioare, rezistînd în fața valurilor grecești. Meciul a fost curat și cu un nivel bun de spectacol.

*Cei mai buni jucători*: Gheorghita Mihai Gheorghiță** ( #8 central RO) și **Dmytro Filippov Dima ( #5 coordonator GRE).
*Cel mai bun marcator*: **Nikos Zoupani** ( #3 opus GRE), 27 pct, 55%. Dar a și primit 44 pase de atac din cele 112. Cum ar juca Grecia fără acest **Zoupani**?
De la RO: **Ciprian Matei Ciprian ( #1 opus) 17 pct, 60%.
*Cel mai eficient atac*: **Rareș Bălean (Rares)** ( #16 extremă RO), 61 %.
*Cei mai mulți ași*: **Cristian Bartha** ( #10 coordonator RO), 8!
*Cea mai bună recepție*: Menelaos Kokkinakis ( #9 extremă GRE).
De la RO: Vlad Kantor ( #17 libero).

*Cel mai slab jucător* de pe teren a fost chiar căpitanul vișănel **Le-Lică**. Cel care trebuia să facă cele mai multe puncte pentru echipă, a avut o eficiență de doar 27%, chiar mai mică decît a lui **Pîrv-2**! Nu pricep de ce a fost schimbat abia la jumătatea setului 2, dacă se vedea clar că nu mai face față atunci cînd are de-a face cu un meci mai tare. Poate e momentul să se renunțe la el pentru Campionatul European. Nu orice fel de prieenie e bun.

ottobroker.ro

RO (M) continuă șirul victoriilor dn Liga de Argint. Este a 7a la rînd și a 10a din cele 11 partide din ultimele 11 luni.

Și **Mihaela Șelaru** a renunțat la sclifoseala cu „silvărligu“, dar a rămas cu „per ansamblu“ și cu „aport adus“ 🙂

Returul: duminică, 30 iun, ora 17, la Alexandria. Hai să facem propagandă!

7 thoughts on “# **LEAg 2019 FINALA tur |** UN MECI ENTUZIASMANT ȘI A 7A VICTORIE LA…

1. Tare frumos meci. Ca și în cazul altor discipline sportive, avem de-a face cu o generație de jucători care pot face un mare antrenor indiferent de cine se află pe banca tehnică.
    Stau și mă gândesc la cum era jocul dacă începeau cu sextetul de final, în care Aciobanitei era inlocuit de Bala.
    Felicitări băieților și 🤐👎👎 antrenorului.

2. Nu te poți numi antrenor bun dacă după 2 seturi încă nu îți dai seama cine este în formă și cine nu este in formă. Părerea mea este subiectivă.

3. Adevărat că s-a petrecut ceva necurat acolo. Bala 67% eficiență a fost înlocuit de Bălean 61%. În timp ce Aciobăniței 31% (al 2lea slab după Le-Lică) a rămas în teren. Treabă-i asta?